Po tom, čo dážď minulú stredu prekazil plánovanú inventúru turistov, si spočítanie návštevníkov v Tatranskom a Pieninskom národnom parku zopakujú. Stať by sa tak malo už tento štvrtok, rozhodujúce slovo však bude mať počasie.

Zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u budú od 5.00 do 19.00 hodiny, monitorovať návštevnosť na 39 miestach v 53 smeroch, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no tiež na vrcholoch Kriváňa a Rysov. Do sčítacích hárkov už tradične zapíšu nielen počty turistov, ale vo vybraných lokalitách i cyklistov. Okrem ľudí zrátajú aj psy.

Návštevnosť vysokohorského prostredia sa v Tatranskom národnom parku eviduje od roku 1972. Vďaka získaným údajom budú mať Štátne lesy TANAP-u ako správca územia prehľad nielen o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta im poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Vlani sa v deň spočítania prešlo vysokohorských prostredím Tatranského národného parku rekordných 30 232 návštevníkov, čo bolo o skoro štyritisíc viac ako v roku 1980, kedy za jediný deň narátali 26 520 turistov. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012, kedy sa v sčítacích hárkoch ocitlo iba 7 660 čiarok.

Návštevníkov minulý rok najviac lákalo Popradské pleso, kam si to v prvý augustový štvrtok namierilo 6 708 peších turistov, 70 cyklistov a 58 psov. Z vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 099 turistov. Cyklistami najviac vyhľadávaná bola predovšetkým oblasť Podbanského. Tichou dolinou ich prešlo 183, v Kôprovej narátali len o dvoch menej. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 952 cyklistov, z toho 259 na e-bikoch. V centre záujmu psičkárov boli najmä Popradské pleso, Roháčska, Žiarska a Mlynická dolina, na turistických chodníkoch v deň spočítania narátali dokopy 355 psov.

V Pieninskom národnom parku sa spočítanie sústredilo už tradične na turistický chodník v Prielome Dunajca, ktorý majú v obľube cyklisti. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo 446 peších turistov s 15 psami a 1 848 cyklistov. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 7 289 osôb. V opačnom smere narátali 2 618 cyklistov a 725 peších turistov so 14 psami, dá sa však predpokladať, že medzi nimi boli spravidla tí, ktorí sa zviezli na pltiach dole Dunajcom.

Mgr. Martina Petránová,

koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u

foto Land Media