O chove hospodárskych zvierat diskutovalo takmer 180 žiakov základnej školy vo Svrčinovci v okrese Čadca prvý februárový týždeň so skúsenými chovateľmi v rámci projektu “Aby sa gazdovať nezabudlo” občianskeho združenia (OZ) Chováme doma. TASR o tom informovala Martina Staňová z OZ.


Doplnila, že projekt je zameraný na medzigeneračnú spoluprácu skúsených chovateľov s deťmi a mládežou. “Besedu viedli Peter Stráňava zo Základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov (ZO SZCH) vo Svrčinovci, František Staňo z OZ Chováme doma a Ján Hazyha, ktorý celý život pracoval ako bača. Deti so záujmom počúvali informácie o chove domácich zvierat, o bačovaní, chove oviec, ich význame a úžitku či o výrobe syra,” uviedla Staňová.

“Ján Hazyha sa s deťmi podelil o zážitky z čias bačovania a porozprával im o stretnutiach s divou zverou. Na dokreslenie čias nedávno minulých prezentoval i historické fotografie. Žiaci s lektormi diskutovali aj o potravinách a ich vplyve na naše zdravie. Tí najmenší sa potešili možnosti pohladkať zvieratá, ktoré chovatelia so sebou na besedu priniesli,” dodala Staňová.

Školáci podľa nej prejavili záujem o zriadenie chovateľského krúžku, ktorý si pod patronát zoberie ZO SZCH vo Svrčinovci. “Prednášky chceme urobiť v najbližších mesiacoch aj v ďalších školách. Najskôr v okrese Čadca, neskôr by sme ich chceli priniesť aj do ďalších okresov,” vysvetlil riaditeľ OZ Chováme doma František Staňo.

“Vytvárať u detí vzťah k zvieratám by sme mali už do útleho veku. Keď sa musia o zvieratá pravidelne starať, učíme ich zároveň zodpovednosti,” podotkol Staňo.

TASR