Ľudia čoraz častejšie utekajú pred pandémiou koronavírusu do prírody. Záchranári HS PIENAPu preto ešte pred Veľkou nocou prečistili všetky hlavné turistické trasy v oblasti Pienin a upozorňujú na dodržiavanie zelenej hranice v horách.

Na turistickom chodníku v prielome Dunajca záchranári odstránili väčšie kusy popadaných skál v oblasti masívu Siedmich Mníchov, ale aj popadané stromy na iných úsekoch. Všetky turistické chodníky tak boli ešte pred sviatkami vyčistené a pripravené na veľkonočných návštevníkov Pienin, toré zaznamenali počas sviatkov zvýšenú návštevnosť. Pohyb sviatočných turistov bol zaznamenaný hlavne v prielome Dunajca na trase z Červeného Kláštora smerom na Lesnicu a späť. “Musíme vyzdvihnúť dodržiavanie nariadení vlády. Turisti sa správali zodpovedne. Nezaznamenali sme žiadne väčšie skupiny ľudí, iba rodiny alebo osamotených turistov, ktorí dodržiavali bezpečnú vzdialenosť a mali na sebe rúška,” uviedol záchranár Peter Popovič z Horskej služby Pieninského národného parku (HS PIENAP-u).

 

Viaceré trasy vedú pohraničím a treba si dať pozor, aby turisti nechtiac nezašli až na poľskú stranu. Kým na Slovensku sú kontroly iba na cestných prechodoch, poľská hraničná polícia hliadkuje aj na hraničnom cyklistickom chodníku na štátnej hranici Lesnica – Sczawnica v prielome Dunajca. “Poliaci náhodne kontrolujú aj tzv. zelenú hranicu. Za nelegálne prekročenie horskej hranice hrozí pokuta 500 zlotých,” doplnil Popovič. Pri dodržiavaní pravidiel je možný aj individuálny splav Dunajca.

Pri pohybe v prírode sa nepohybujete v skupinách, jedine ak ste rodina žijúca v jednej domácnosti a dodržujte bezpečnú vzdialenosť od iných osôb aj na záchytných parkoviskách.

Mgr.Radoslava Novotná

fotografie: Peter Popovič.