Bratislava 22. februára (TASR) – Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 8. týždni:

Paríž 17. februára – Francúzsky výrobca vlakov Alstom prevezme vlakovú divíziu kanadského konkurenta Bombardier. Francúzsky koncern v pondelok oznámil, že podpísal predbežnú dohodu o kúpe železničnej divízie kanadskej firmy. Alstom zaplatí za akcie Bombardier Transportation mixom hotovosti a akcií. Celková cena sa odhaduje na 5,8 miliardy eur až 6,2 miliardy eur.

Amsterdam 18. februára – Holandský odvolací súd v utorok zvrátil rozhodnutie nižšieho súdu o zrušení vyplatenia 50 miliárd USD (46,15 miliardy eur) akcionárom v súčasnosti už zaniknutého ruského ropného gigantu Jukos. Okresný súd v Haagu ešte v apríli 2016 zrušil rozhodnutie Stáleho arbitrážneho súdu, ktorý nariadil ruskému štátu odškodniť akcionárov spoločnosti bývalého ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Proti utorkovému rozhodnutiu je možné podať odvolanie na holandskom najvyššom súde.

Peking 18. februára – Čína nebude uplatňovať odvetné clá na ďalších takmer 700 amerických produktov. Najnovšie oznámenie o oslobodení od cla je zatiaľ najústretovejším krokom Pekingu v rámci americko-čínskej colnej vojny, ktorým chce Čína splniť sľub daný USA pri podpise predbežnej obchodnej dohody. Takzvaná prvá fáza obchodnej dohody medzi Čínou a USA, ktorú podpísali v polovici januára vo Washingtone, vstúpila do platnosti 14. februára. Čína medzitým poskytla výnimku z odvetných ciel na americké produkty už tretí raz.

Brusel 18. februára – Ministri financií EÚ na svojom utorňajšom zasadnutí v Bruseli aktualizovali zoznam týkajúci sa nespolupracujúcich daňových jurisdikcií. Na “čierny zoznam” EÚ boli zaradené štyri nové krajiny alebo územia: Kajmanie ostrovy, Palau, Panama a Seychely. Tieto krajiny v stanovenej lehote nesplnili úniou požadované normy a pridali sa tak k ôsmim doterajším daňovým jurisdikciám na čiernom zozname: Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Omán, Trinidad a Tobago, Samoa a Vanuatu.

Berlín 19. februára – Nemecká vláda v stredu schválila reformu dôchodkového systému. Tá bola dlho predmetom sporu, ktorý ohrozoval koalíciu konzervatívnej CDU kancelárky Angely Merkelovej a stredo-ľavej SPD. Spolková vláda tak od roku 2021 minie dodatočných 1,3 miliardy eur, aby zvýšila minimálny dôchodok približne 1,3 milióna nízkopríjmových poberateľov penzií.

Brusel 19. februára – Európska komisia (EK) v stredu predstavila stratégiu v oblasti digitálnej transformácie a umelej inteligencie. Podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, ktorý do stratégie zapracoval sériu vedecky podložených faktov z oblasti geopolitiky, hospodárstva, zdravotníctva, ochrany životného prostredia či energetiky, dodal, že je to súčasťou vytvárania európskej dátovej suverenity.

Buenos Aires 20. februára – Dlh Argentíny je neudržateľný. Oznámil to Medzinárodný menový fond (MMF) na záver svojej misie v juhoamerickej krajine. V tejto súvislosti vyzval na reštrukturalizáciu dlhu, ktorá sa do veľkej miery dotkne najmä súkromných veriteľov. Po týždeň trvajúcich rokovaniach s argentínskou vládou MMF uviedol, že dlhová pozícia krajiny sa od ostatného hodnotenia v júli minulého roka “dramaticky zhoršila”. Odvtedy hodnota pesa klesla o viac než 40 %, medzinárodné rezervy klesli zhruba o 20 miliárd USD (18,52 miliardy eur) a reálny hrubý domáci produkt (HDP) zaznamenal väčší pokles, než sa čakalo. Výsledkom bol rast verejného dlhu ku koncu minulého roka na takmer 90 % HDP.

Washington 21. februára – Výnosy 30-ročných dlhopisov americkej vlády padli v piatok na rekordné minimum 1,89 %. Dôvodom je zvýšenie obáv, že epidémia koronavírusu spomalí rast globálnej ekonomiky, čo podporilo dopyt po dlhopisoch.

Brusel 21. februára – Ani nové neoficiálne návrhy Európskej komisie (EK) nepresvedčili hlavy vlád a štátov EÚ, ktorí sa od štvrtka skúšali dohodnúť na podobe dlhodobého rozpočtu Únie na roky 2021 – 2027. Dvojdňový rozpočtový summit sa tak v piatok večer skončil bez dosiahnutia konsenzu.

TASR 22.02.2020

foto LM