Bratislava 15. februára (TASR) – Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 7. týždni:

Bratislava 10. februára – Slovenská banková asociácia (SBA) podala podnet na Generálnu prokuratúru a obrátila sa aj na Európsku komisiu v súvislosti so zvýšením bankového odvodu od začiatku tohto roka. Banky boli od začiatku proti tomuto kroku a upozornili na viaceré riziká. Ministerstvo financií SR uviedlo, že celú situáciu podrobne monitoruje. “O ústavnosti opatrenia môže rozhodnúť iba Ústavný súd SR, preto je v tejto chvíli predčasné hovoriť o ďalšom vývoji. Osobitný odvod bol zavedený na vykrytie prípadných budúcich finančných kríz v bankovom sektore SR, ochranu jeho stability a na predchádzanie vzniku rozsiahlych výdavkov pre daňových poplatníkov, vládu a hospodárstvo v prípade problémov v sektore,” priblížilo ministerstvo.

Bratislava 11. februára – Slovenská ekonomika pod vplyvom zahraničia pokračuje v pomalšom výkone, ale stále napreduje. Jej rast dosiahne v tomto roku 2,2 %, teda porovnateľne s 2,3 % v roku 2019. Ochladenie je citeľné najmä v exportne orientovanom priemysle, kým trh práce stále odoláva. Oživenie v nasledujúcich rokoch vyvrcholí so záverom čerpania eurofondov tretieho programového obdobia v roku 2023. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) MF SR.

Bratislava 12. februára – Zdvojnásobenie prídavkov na deti, zavedenie 13. dôchodku a zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony schválila v stredu vláda. Parlament má o opatreniach rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní na mimoriadnej schôdzi v utorok 18. februára. Viaceré opozičné strany podali v súvislosti s prijímaním opatrení krátko pred voľbami trestné oznámenia.

Brusel 13. februára – Ekonomický výhľad Slovenskej republiky na roky 2020 a 2021 je optimistickejší než pre Európsku úniu a eurozónu. Naznačili to vo štvrtok zverejnené zimné prognózy Európskej komisie (EK). Slovensko by malo v roku 2020 dosiahnuť rast HDP vo výške 2,2 % a o rok neskôr by rast mal byť na úrovni 2,6 %. To v tomto roku posúva Slovensko na ôsmu priečku najvyššieho rastu v eurozóne a na 13. priečku v EÚ. Najvyšší tohoročný rast očakáva Malta (4 %).

Bratislava 13. februára – Väčšia časť rýchlostnej cesty R7 v rámci nultého bratislavského obchvatu by mala byť čoskoro otvorená. V najbližších týždňoch by sa malo odovzdať do prevádzky 25,2 kilometra (km) na R7 a 4,5 km na diaľnici D4. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) to uviedol vo štvrtok počas kontrolného dňa na D4/R7. Na odovzdanie väčšej časti R7 a nadväzujúceho úseku D4 do prevádzky zostáva zavŕšiť iba administratívny proces. Podľa Érseka by mala byť táto časť sprejazdnená na prelome marca a apríla.

Bratislava 14. februára – Slovenská ekonomika v štvrtom štvrťroku minulého roka medziročne vzrástla o 2,1 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu zverejneného v piatok Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil oproti 4. štvrťroku 2018 o 1,9 % a oproti 3. štvrťroku minulého roka o 0,6 %.

Bratislava 14. februára – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpísala zmluvu so zhotoviteľom úseku R2 Kriváň – Mýtna. Úsek postaví združenie spoločností Doprastav, Strabag, Eurovia SK a Eurovia CS. Zmluvná cena za vybudovanie úseku je 232,15 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Víťaz vzišiel z prvej verejnej súťaže, ktorá sa hodnotila multikriteriálne. Ako informovala NDS, úsek by mal motoristom slúžiť v roku 2024.

Bratislava 14. februára – Rast daňovo-odvodových príjmov sa v roku 2020 spomalí z 6,1 % na 3,2 %. Dôvodom je najmä spomalenie rastu miezd a minuloročné legislatívne opatrenia. Informoval o tom v piatok vo svojej prognóze Inštitút finančnej politiky (IFP). Oproti predchádzajúcej prognóze z novembra 2019 zvýšil daňové príjmy o 78 až 84 miliónov eur v rokoch 2020 až 2022, najmä pre silný nárast DPH v druhej polovici roka 2019.

 

TASR 15.2.2020