Bratislava 22. februára (TASR) – Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 8. týždni:

Bratislava 17. februára – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo druhé kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc. O finančný príspevok na výstavbu nabíjačiek pre elektromobily môžu požiadať nielen samosprávy, ale aj podnikatelia. MH vyčlenilo na podporu spolu 650.000 eur. Výzva bude otvorená do 17. júna.

Bratislava 17. februára – Belgická KBC Group, ktorá je materskou skupinou Československej obchodnej banky (ČSOB), a maďarská skupina OTP Bank v pondelok uzatvorili dohodu. KBC na základe nej získa 99,44-percentný podiel v OTP Banke Slovensko. Zostávajúci 0,56-percentný podiel je vo vlastníctve drobných akcionárov. Transakcia ešte podlieha schváleniam zo strany Národnej banky Slovenska (NBS), Národnej banky Belgicka (NBB), Európskej centrálnej banky (ECB) a Protimonopolného úradu (PMÚ) SR. Konečné uzavretie transakcie sa očakáva v druhom, najneskôr treťom štvrťroku 2020.

Bratislava 18. februára – Poslanci v utorok otvorili mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá rokuje o návrhoch na zavedenie 13. dôchodku, zdvojnásobenie prídavku na dieťa aj zrušení diaľničných známok. Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) však musel schôdzu v utorok aj stredu prerušiť pre obštrukcie nezaradených poslancov, ktorí blokovali hlavný rečnícky pult. Rozprava začala až vo štvrtok (20.2.). V piatok poslanci dorokovali všetky tri návrhy na skrátené konanie. Plénum však nebolo ani raz uznášaniaschopné pri hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Hlasovanie sa tak presunulo na utorok 25. februára.

Bratislava 19. februára – Najväčšia slovenská automobilka Volkswagen (VW) Slovakia dostane na rozšírenie výroby v martinskom závode od štátu úľavu na dani z príjmu vo výške 5,035 milióna eur. Firma plánuje rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne na výrobu diferenciálov pre podporu výroby nových modelov elektromobilov. Do roku 2021 by mala vytvoriť 18 nových pracovných miest. Investičný stimul v stredu schválila vláda.

Bratislava 20. februára – Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v januári tohto roka 4,98 %. Medziročne tak klesla o 0,28 percentuálneho bodu (p. b.), oproti decembru 2019 vzrástla o 0,06 p. b. Štatistiky vo štvrtok zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Bratislava 21. februára – V roku 2019 sa na Slovensku v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo rekordných 6.432.934 návštevníkov, ich počet sa tak medziročne zvýšil o 14,9 %. Domácich návštevníkov bolo 3.957.840 a v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu strávili 11.452.830 nocí. Počet domácich návštevníkov sa medziročne zvýšil o 18,5 %, počet cudzincov o 9,7 %. Informoval o tom v piatok minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) s odvolaním sa aktuálne údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Kechnec 21. februára – Slovensko a Maďarsko zvýšia kapacitu vzájomného plynovodného prepojenia na 5,3 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu za rok. Zároveň nadbytky plynu, ktoré Maďarsko nezužitkuje z južných prepojení, budú využívať existujúcu infraštruktúru na Slovensku. Vyplýva to z memoranda o spolupráci pri preprave plynu, ktoré v piatok v obci Kechnec (okres Košice-okolie) podpísali minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.

Brusel 21. februára – Rokovania premiérov a prezidentov členských krajín EÚ sa v piatok večer po dvojdňovom summite skončili neúspechom a lídri odišli z Bruselu bez dohody o podobe dlhodobého rozpočtu Únie na roky 2021 – 2027. Pre Slovensko je však tento stav úspechom, zhodnotil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Slovensko podľa neho neprijme situáciu, že mu budú narastať národné výdavky do eurorozpočtu a v tom istom čase príde o dôležité príjmy v oblasti kohézie, z ktorých financujeme stavbu diaľnic alebo železníc, či o príjmy v prospech poľnohospodárov a rozvoja vidieka a regiónov.

TASR 22.02.2020