V Mestskom kultúrnom stredisku vo Veľkom Mederi sa 5. marca koná filmový festival s názvom Ekotopfilm – Envirofilm, na ktorom niekoľko dokumentárnych filmov prenesie návštevníkov prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale tiež do centra nelegálneho obchodu.


Ako uvádzajú organizátori festivalu, „cieľom je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie sa spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor na otvorenú diskusiu o otázkach trvalo udržateľného rozvoja“.

Dopoludnia bude na programe Junior festival pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Večerný program je určený pre širokú verejnosť a od 16.00 h do 21.30 h poskytne pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú životné prostredie, ale aj na ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Filmy sú zamerané na kamčatské medvede, cyklovýlet po Nórsku, čierny trh so slonovinou či alternatívy jednorazových plastov. Program sa začína i končí prírodopisnými filmami vhodnými aj pre rodiny s deťmi.

Okrem filmov z celého sveta pôjde aj o sprievodnú diskusiu s názvom Domácnosť bez odpadov s Braňom Moňokom z občianskeho združenia Priatelia Zeme, ktorý na základe vlastných skúseností vysvetlí, ako môže trojčlenná domácnosť znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých desať kilogramov za rok.

TASR         foto LM