Tohtoročné Vianoce budú pre Slovákov o niečo drahšie ako vlani. Obyvateľom hraničných regiónov sa oplatí nakupovať napríklad potraviny v susedných krajinách V4, kde je lacnejšie aj o desiatky percent. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová. 


„Medziročný rast cien dosiahol v novembri 2,1 %, zdražovanie je preto viditeľné. Pri vianočných nákupoch si ľudia musia priplatiť. Výraznejší rast vidno v prípade zemiakov, kde si priplatíme 28 %. Pri príprave zemiakového šalátu môžu ľudia pocítiť aj vyššie ceny majonézy, ktorá je v porovnaní s vlaňajškom o štvrtinu drahšia. Pre pečenie vianočných koláčov je dôležité, že drahšia je v tomto roku múka, kakao, čokoláda, džem i mak. Vlani bolo témou skôr zdražovanie mlieka, mliečnych výrobkov a vajec v súvislosti s fipronilovou kauzou. Tento problém pominul a ceny vajec sú o tretinu nižšie ako vlani. Maslo a mlieko sú tiež lacnejšie ako vlani. Pri nich sa dá naopak ušetriť,“ vysvetlila Glasová.

Pri nákupe vianočných potravín sme najdrahší spomedzi krajín V4. Podľa Glasovej v rámci EÚ nie sme na tom až tak zle, pretože len sedem krajín je drahších ako Slovensko. „V Česku a Maďarsku sú ceny nižšie o 8-9 %, v prípade Poľska až o 30 %. Vývoj menových kurzov nahráva do kariet nákupným turistom. Euro sa posilnilo k poľskému zlotému, českej korune a maďarskému forintu o 1-3 %,“ konštatovala Glasová.

Drahšia ako vlani bude aj väčšina typických darčekov pod vianočným stromčekom. Oblečenie, obuv, topánky zdraželi o 1,6 % medziročne. Podobne je to pri niektorých elektrických spotrebičoch, ako sú napríklad kuchynské roboty, sporáky, práčky, umývačky riadu. O pár percent sú drahšie hodinky, kabelky, peňaženky i hračky,“ dodala Glasová.

TASR    foto archív LM