Venerovského memoriál, ktorý každoročne v marci zvykli v Tatrách organizovať Štátne lesy TANAP-u, sa neuskutoční ani tento rok. Dôvodom sú celoslovenské protipandemické opatrenia, ktoré nedovoľujú usporadúvať akcie väčšieho rozsahu. 

Podobne tomu bolo aj vlani, kedy sa na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu o plošnom zákaze kultúrnych, športových, mimoškolských alebo iných spoločenských podujatí, vydaného v súvislosti s celoslovenskými opatreniami na zabránenie šírenia koronavírusu, zrušil plánovaný 56. ročník Venerovského memoriálu.

„Žiaľ, tento rok sa situácia opakuje. Dúfali sme, že pandémia pominie, avšak nestalo sa tak, preto sme nútení Venerovského memoriál opäť zrušiť. Snáď o rok sa všetko upokojí a toto, pre lesníkov významné podujatie, na ktorom v minulosti štartovalo mnoho zvučných mien, budeme môcť opäť zorganizovať,“ hovorí Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.

Na štart Majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní s medzinárodnou účasťou sa lesníci naposledy postavili v marci 2019. Dejiskom 55. ročníka pretekov bol vtedy športový areál FIS na Štrbskom Plese, kde o titul Majster lesník a Majsterka lesníčka Slovenska v dvojkombinácii beh na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a obrovský slalom zápolila vyše stovka pretekárov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska.  

Preteky sú pamiatkou na Dimitrija Venerovského, ktorý pracoval ako lesný inžinier a taxátor v oblasti Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku. Zahynul počas Slovenského národného povstania pri Podsuchej nad Ružomberkom. Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese musia zvládať aj pohyb na lyžiach.

Mgr. Martina Petránová,

koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u