Pieniny nie sú len plte, región má čo ponúknuť aj mimo sezóny 

Lesnica  – Sú to práve plte, ktoré pritiahnu do Pienin najviac návštevníkov. Toto odvetvie cestovného ruchu je pre región kľúčové. V Pieninách sa len na slovenskej strane splaví odhadom do 90 000 turistov ročne. Pieniny však nie sú len plte, región má čo ponúknuť aj mimo sezóny. Tamojšie turistické trasy ponúkajú nádherné výhľady celoročne, keďže tam neplatí sezóna uzávera.

Splavovanie Dunajca je povolené každoročne od 15.apríla do 31 októbra, a tak nastal čas plte zazimovať. “Máj a jún boli slabšie kvôli chladnejšiemu počasiu, no cez prázdniny sme to dobehli a sezóna sa napokon vydarila. Naše plte premávali denne, je najvyšší čas na oddych,” uviedol Štefan Oravec zo Združenia pltníkov Dunajec – Majere. Plte teraz čaká zimná údržba. Musia plte natrieť, nalakovať, opraviť lavičky. Na Dunajec sa opäť vrátia až tretiu aprílovú sobotu budúceho roka. Pltníci sa so sezónou rozlúčia oblečení v krojoch počas ďakovnej omše v Kostole sv. Antona v Červenom Kláštore už túto nedeľu.

Okrem pltí však Pieniny ponúkajú aj ďalšie “atrakcie”, ak sa tak dá nazvať tamojšie prírodné bohatstvo. V Pieninskom národnom parku je osem turistických chodníkov sprístupnených celoročne. Hrebeňové trasy sú červené, modré zas spájajú obľúbené východiskové turistické body. Práve hrebeňom vedie najdlhšia 16- kilometrová červená turistická trasa – Veľký Lipník – Lesnické sedlo – Plašná – Cerla – Červený Kláštor – Huta – štátna hranica s Poľskom – Szczawnica. Takmer sedem hodinová túra ponúka nádherné výhľady až na hrebeň Spišskej Magury aj na Poľskú stranu. Na túto turistickú trasu sa nastupuje aj pri Chate Pieniny. “Naša chata je mimo sezóny vyťažená zhruba na polovicu. Kratšie turistické trasy sú vhodné aj pre menej zdatných turistov, ktorí u nás po túre s radosťou naberú druhý dych,” vysvetľuje Ján Jankela z Chaty Pieniny.​​​​​​​ Celoročným lákadlom sú pre návštevníkov Pienin aj skalné útvary Tri koruny s vyhliadkovou galériou.

Viaceré turistické trasy vedú aj cez obec Lesnica, kde stojí za návštevu pamiatkovo chránený renesančný kostol Kostol sv. Michala, archanjela. Postavený bol na gotických základoch v prvej polovici 17. storočia. ”Na pravej strane barokového bočného oltára Panny Márie je v strede umiestnený vzácny obraz tzv. čiernej Madony,” vysvetľuje starosta obce Lesnica Ján Gondek. Obcou prechádzajú aj dve z ôsmych cyklistických trás, ktoré  sa v niektorých úsekoch prekrývajú s pešími turistickými chodníkmi.

Zaujímavosťou je aj náučný chodník v Národnej prírodnej rezervácii Prielom Dunajca. Červeno označený chodník Červený Kláštor – Huta – sútok Lesnického potoka s Dunajcom je tvorený z desiatich zastávok s informačnými tabuľami, ktoré v roku 2014 prešli kompletnou rekonštrukciou. Začína pri vstupe do hlbokého kaňonu Dunajca, prevedie vás lipovým hájom, pralesom, ukáže faunu, flóru, biotop. Najstarší náučný chodník je v zime otvorený aj pre bežkárov, blízky svah Lesnica – sedlo Vierchlosky zas pre lyžiarov, snoubordistov. Počas zimy môžete v Pieninách zažiť aj dobrodružstvo na zimnom rafte, alebo vyraziť za

Tlačová správa

Mgr. Radoslava Novotná