Obec Čirč (okres Stará Ľubovňa) sa pustila do obnovy historickej drevenice. Takmer 100- ročná stavba prejde do jesene rozsiahlou rekonštrukciou, financovanou cez Európsky fond regionálneho rozvoja. Aby sa však obec mohla uchádzať o európske zdroje, musela najskôr drevenicu získať do svojho vlastníctva. Celý proces trval zhruba dva roky. Vďaka obrovskému úsiliu celého Čirča zrekonštruujú drevenicu, ale pribudne v nej i Pamätná izba.

Ako uviedol Michal Didik, starosta z Čirča, myšlienka obnovy chátrajúcej drevenice sa zrodila medzi obyvateľmi obce, ktorí ju chceli zachrániť. Drevenica bola kedysi v rukách súkromného vlastníka a preto sa obec odhodlala o historickú stavbu zabojovať. “Oslovili sme vlastníka a vysvetlili mu náš zámer, že chceme drevenicu zrekonštruovať a vybudovať v nej i pamätnú izbu. Vlastník súhlasil a mohli sme začať s prípravou projektu na jej obnovu,” vysvetľuje postupnosť krokov starosta Didik.

Stálo to nemálo úsilia, no dnes si v Čirči môžu povedať, že sa to podarilo. Práce na obnove drevenice realizujú zamestnanci obecnej firmy Solisko Čirč, s.r.o., ktorí postupne vymenia starú strechu za novú z dreveného šindľa. Spodná voda tiež rokmi poškodila podlahu drevenice a jej nosné priečky, aj tie sa budú meniť. Všetko sa robí v súlade s odkazom našich predkov.

Keďže ide o historickú drevenicu, k obnove sme museli žiadať aj stanovisko Pamiatkového úradu Prešov,” uzatvára starosta. Po ukončení rekonštrukcie – na jeseň tohto roka -obec plánuje vybudovať v drevenici pamätnú izbu. Časť exponátov v nej bude tvoriť pôvodné vybavenie, časť bude pochádzať zo súkromných zbierok obyvateľov obce.

Projekt “Obnova historickej drevenice Čirč 138” bol financovaný vo výške 69 908,9€ cez Európsky fond regionálneho rozvoja, v rámci mikroprojektu „Muszyna – Čirč, zachráňme pred zabudnutím kultúru našich predkov. Na poľskej strane sa v rámci mikoprojektu opraví kostol a v Črči historická drevenica.

Mgr. Radoslava Novotná