Poľovnícky kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica prechádza už niekoľko mesiacov najväčšou rekonštrukciou od čias jeho výstavby. Agrorezort na tento účel vyčlenil viac než tri milióny eur a ako tvrdí, vyžiadal si to nielen “zub času”, ale i rastúca návštevnosť.

“Rekonštrukčné práce, ktoré sme naplánovali s vedením múzea, idú podľa plánu, dokonca niektoré časti budú zrekonštruované skôr, aby už od marca – apríla boli dostupné verejnosti. Z alokovaných troch miliónov eur bolo doteraz preinvestovaných zhruba 40 percent,” konštatovala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), ktorá sa v nedeľu prišla pozrieť, ako napredujú rozsiahle rekonštrukčné práce.

Podľa nej sú o to náročnejšie, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Ukončiť ich plánujú v lete tohto roka.
Obnovenia sa už dočkala súčasť svätoantonského múzea, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorú v nedeľu slávnostne posvätili. Múzeum vo Svätom Antone je jediným celoslovenským poľovníckym múzeom s mnohými zahraničnými aktivitami.

Ako Matečná pred začiatkom rekonštrukcie kaštieľa poznamenala, “sme v oblasti Banskej Štiavnice, kde rozvoj turizmu naberá na obrátkach a pre návštevníkov a budúce generácie urobíme lepšie priestory”. Medzi najvýznamnejšie časti obnovy patrí rekonštrukcia nádvoria či podzemných pivníc, kde má vzniknúť viacúčelový priestor.

TASR 16.02.2020

foto TASR