Bratislava. Počas väčšiny tohtoročného novembra prevládalo na Slovensku teplé počasie, a to najmä v prvej dekáde mesiaca. V jeho závere však prenikol od severovýchodu až východu veľmi chladný vzduch a výrazne sa ochladilo, pričom miestami sa aj v nižších polohách vytvorila málo hrubá snehová pokrývka. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Priemerná teplota v novembri dosiahla podľa SHMÚ v polohách do 300 metrov nad morom zväčša šesť až sedem, ojedinele do osem stupňov Celzia. V dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 500 až 800 metrov nad morom zaznamenali meteorológovia priemernú mesačnú teplotu väčšinou na úrovni troch až štyroch stupňov Celzia.

      “Znamená to, že mesiac ako celok skončil na väčšine územia s odchýlkou +1,5 až +2,5 stupňa Celzia od normálu 1981-2010. Ojedinele bola odchýlka aj vyššia, napríklad Prievidza mala odchýlku až +3,2 stupňa Celzia,” uviedol SHMÚ. Najvyššia teplota bola nameraná v lokalite Starina (okres Snina), kde 5. novembra bolo 24,6 stupňa Celzia. Naopak, najchladnejšie v polohách do 1000 metrov nad morom bolo v Liptovskej Tepličke, kde 29. novembra bolo -18,3 stupňa Celzia.

      Zrážok bolo podľa SHMÚ v novembri málo, pretože prevládali anticyklonálne situácie. Na väčšine územia spadlo za celý mesiac len 10 až 30 milimetrov. “Na väčšine územia skončil mesiac ako celok zrážkovo podnormálny, pričom napríklad v Žilinskom kraji spadlo lokálne len okolo desať percent zrážok z normálu 1981-2010. Najviac zrážok v rámci celého územia (zo staníc, ktoré boli k dispozícii ku 3. decembru) spadlo v Lenártovciach (okres Rimavská Sobota). Celkový úhrn tu bol 50,6 milimetra,” spresnili meteorológovia. Najnižší mesačný úhrn hlásila stanica Žilina, a to len 4,8 milimetra. Veľmi nízky úhrn bol aj na stanici Dolný Hričov, len 6,1 milimetra.

TASR       foto archív LM