Zimnú údržbu chodníkov v Prešove komplikujú úzke a pre mechanizmy neprístupné chodníky. Rovnaký problém Technickým službám mesta Prešov (TsMP) spôsobujú i autá parkujúce na chodníkoch.


      TsMP udržiavajú všetkých 181 kilometrov mestských chodníkov. Do terénu môže podľa potreby vyraziť 20 mechanizmov. Spoločnosť má k dispozícii multifunkčné vozidlá a v uliciach Prešova sú aj nové nádoby s posypovým materiálom.
Úzke chodníky, kde sa nedostanú mechanizmy, im spôsobujú problémy v lokalitách Šidlovec, Rúrky, Nižná Šebastová, Solivar či historickej časti mesta. Na sídliskách Sekčov a Šváby, ale aj na Sídlisku III problémy spôsobuje tiež parkovanie áut na chodníkoch.
“Oceňujeme, že mnohí občania z vlastnej iniciatívy sami odhŕňajú sneh z chodníkov, tak ako boli naučení doposiaľ. S našou technikou by sme najradšej boli do hodiny všade, ale to sa jednoducho nedá. Ťažkosti nám spôsobujú úzke chodníky, kde sa nevieme dostať s mechanizmami. Takýchto chodníkov v celom meste nie je málo. Problémom sú tiež autá parkujúce na chodníkoch, ale aj iné prekážky ako sú napríklad stĺpy verejného osvetlenia či rozkopaný chodník, pre ktoré musíme prekážku obchádzať,” skonštatovala Ingrid Mihaľová z TsMP.
      Podľa operačného plánu zimnej údržby v uliciach pri rodinnej zástavbe, kde sú chodníky po oboch stranách ulice, sa prioritne zabezpečuje údržba jednej strany a následne sa pristúpi aj k údržbe druhej strany.
Na chodníky v celom Prešove sa používa inertný posypový materiál, kamenná drvina, respektíve jeho mix so soľou. Novinkou je, že v centrálnej mestskej zóne, ale aj na šiestich zastávkach MHD v centre Prešova, sa v tomto roku bude prvýkrát používať inertný materiál zeolit. “Ide o mäkký, mimoriadne nasiakavý materiál, ktorý lepšie vysušuje udržiavanú plochu, a navyše sa časom rozpúšťa, takže pohyb po pešej zóne bude komfortnejší,” vysvetlil tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.
      Ďalšou inováciou, ktorú si Prešovčania v uliciach mesta môžu všimnúť, sú podľa jeho slov nové, väčšie nádoby na posypový materiál. Aktuálne je ich rozmiestnených 22. Štyri sú v centrálnej mestskej zóne naplnené zeolitom a 18 je v ostatných častiach mesta naplnených kamennou drvinou.
Okrem chodníkov mesto Prešov zabezpečuje aj údržbu takmer 170 kilometrov mestských ciest prostredníctvom spoločnosti Správa a zimná údržba prešovských ciest, s. r. o.
Pohyb mechanizmov údržby na cestách dokážu Prešovčania sledovať on-line na webstránke mesta.
Na údržbu ciest sa v Prešove ročne použije cca 200 až 250 ton soli a štvornásobné množstvo kamennej drviny.

TASR    foto archív LM