Mimoriadna situácia a opatrenia, ktoré z nej vyplývajú, skôr či neskôr negatívne ovplyvnia ekonomiku firiem i samosprávy. Po stretnutí s veľkými zamestnávateľmi a primátormi miest v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) to skonštatoval predseda NSK Milan Belica.

Dosahy mimoriadnej situácie sa podľa jeho slov v podnikoch môžu prejaviť už v priebehu budúceho týždňa, keď okrem ľudí, ktorí sú už teraz pre chrípkovú epidémiu práceneschopní, budú na pracoviskách chýbať aj rodičia, ktorí sú na OČR so školákmi. „Veľkí zamestnávatelia zatiaľ deklarovali, že situáciu zvládajú. Tá skúška však naozaj príde v pondelok. To bude prvý taký väčší deň, keď budú školy úplne zatvorené. Doteraz všetky neboli mimo prevádzky, ten nábeh bol mierny a nebol to problém, ktorý by vznikol odrazu. Podniky sa súčasnému stavu už začali prispôsobovať,“ povedal Belica.

Ako pripomenul, v Nitrianskom kraji sú viaceré veľké firmy, v ktorých by prudký pokles zamestnancov mohol predstavovať problém. „Duslo Šaľa je chemický podnik, kde sú všetky kroky vo výrobe presne naplánované a tie procesy sa nedajú len tak v polovici zastaviť. Preto sme sa obrátili na veľké firmy, či od NSK alebo od primátorov nepotrebujú pomoc. Okrem Dusla tu máme Mochovce, Jaguar Land Rover a ďalšie významné podniky. Stretli sme sa s ich predstaviteľmi, pretože je to taká vzorka, na ktorej zistíme, čo bude potrebovať ekonomika v kraji. Zatiaľ situáciu zvládajú,“ skonštatoval Belica.

Podnikatelia však podľa jeho slov nie sú jediní, kto sa bude musieť vyrovnať s problémami, ktoré spôsobila hrozba koronavírusu. „Ja som už upozornil aj primátorov, že sa musíme pripraviť na dosť veľký ekonomický pôst. Či už dôsledky súčasnej situácie budú miernejšie alebo vážnejšie, v každom prípade to poškodí centrálny štátny rozpočet a hlavne jeho príjmovú časť a na tú sme napojení aj my, samosprávy. Už teraz som ich poprosil, aby sme sa nad tým zamýšľali, pretože už začalo blikať červené svetlo,“ myslí si Belica.

Podľa jeho slov musia kraje, ale aj mestá a obce, už teraz počítať s tým, že v nasledujúcom období budú mať menej príjmov. „Už aj preto, že štát bude musieť vynaložiť veľké prostriedky, aby sanoval rôzne iné ekonomické škody. Takže sa ujde menej aj samosprávam. Preto budeme musieť v najbližších mesiacoch prehodnotiť aj naše rozpočty, prijať potrebné opatrenia a výrazne zatiahnuť brzdu. Osobne si myslím, že tá situácia je zvládnuteľná, ale dôsledky určite bude mať,“ dodal Belica.

TASR 13.3.2020

foto LM