Poslanci Národnej rady SR zrealizovali tento týždeň v Tatranskom národnom parku (TANAP) poslanecký prieskum zameraný na bezzásahovú ochranu a aktívny manažment v lesoch. Pozreli si Tichú dolinu, Smokovce a Tatranskú Javorinu. Pre TASR to uviedol predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Prieskum schválil parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo minulý rok, pre pandémiu sa jeho realizácia odkladala. Pôvodne sa týkal len lesného hospodárstva v chránených územiach v súvislosti s aktívnym manažmentom a bezzásahovým režimom. Karahuta však podotýka, že medzičasom do toho vstúpila reforma národných parkov, a tak sa prieskum týkal aj jej. “Poslanecký prieskum bude jedným z podkladov na rozhodovanie poslancov pri schvaľovaní presunu pozemkov v národných parkoch,” hovorí Karahuta.

Poslanecký prieskum sa týkal troch tatranských lokalít – Tichej doliny, Smokovcov a Tatranskej Javoriny. Poslanec NR SR a podpredseda výboru Jaromír Šíbl (OĽANO) pre TASR poukázal, že v Tichej doline bola pred 17 rokmi kalamita a spor o to, či do územia s najprísnejším stupňom ochrany aktívne zasahovať. “Pozreli sme sa, ako vyzerajú územia dnes. Zistili sme, že bolo správne rozhodnutie ponechať ich na prirodzený vývoj,” povedal Šíbl. Dodal, že z hľadiska ochrany prírody aj iných funkcií národného parku vyzerajú bezzásahové územia dobre.

Poslanci si prezreli aj lokalitu Smokovcov, územia s tretím stupňom ochrany prírody, kde sa uplatnil aktívny manažment. “Zhodnotili sme, že je to viac-menej v poriadku, keďže ide o zónu, kde sa aj do budúcna uvažuje nad aktívnym manažmentom,” poznamenal Šíbl. Ďalšou oblasťou poslaneckého prieskumu bola Javorová dolina. Názory na hospodárenie v lokalite nie sú podľa Šíbla jednotné. “Štátna ochrana prírody má odborný názor, aby to ostalo v bezzásahovom režime. Kolegovia zo Štátnych lesov TANAP-u majú názor, že by sa tam malo aktívnejšie zasahovať,” povedal Šíbl. Poslanci sa podľa neho zhodli, že táto “dvojkoľajnosť” ničomu neprospieva.

Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka verí, že množstvo informácií, ktoré počas prieskumu poskytli, pomôže poslancom “v múdrom rozhodnutí nielen v prospech TANAP-u, ale predovšetkým v prospech prírody”.Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko si myslí, že je nevyhnutné, aby štátne pozemky boli manažované jednotne. “Prioritným záujmom vedenia národného parku musí byť ochrana života a biodiverzity v kombinácii s trvalo udržateľným využívaním územia pre potreby mäkkého cestovného ruchu. Lesnícko-drevárske aktivity by sa presunuli do menej prísnych zón. Máme pred sebou unikátnu príležitosť systémovej zmeny v ochrane prírody, ktorej cieľom je spojiť sily a vytvoriť jednotné vedenie silného národného parku,” uviedol.

TASR, foto Land Media