Pamiatku obetí hôr si na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese už túto sobotu uctia ich príbuzní, priatelia či známi. Od poslednej pietnej spomienky pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou ďalších osem tabuliek s menami tých, ktorí prišli o život v Tatrách či iných horstvách.

Termín pietnej spomienky sa nemení, uskutoční sa rovnako ako vlani v predposlednú októbrovú sobotu. Jej účastníci sa zídu o 10.00 hodine pri Horskom hoteli Popradské pleso, zvon v kaplnke na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou sa rozozvučí o 11.00 hodine. Prečítaním mien obetí Tatier na slovenskej i poľskej strane za ostatný rok vzdajú hold všetkým, ktorí v horách prišli o to najcennejšie – vlastný život. Pietny akt už tradične uzavrie sv. omša.

Spomienku organizujú Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú zároveň aj správcom Symbolického cintorína. Momentálne sa pod Ostrvou nachádza 386 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 511 mien obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo osem tabuliek s trinástimi menami, pričom šesť ľudských životov si vyžiadali Vysoké Tatry. Medzi tými, ktorí zahynuli v iných horstvách, sú napríklad aj piati poľskí himalájisti – Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Andrzej Heinrich i Wacław Otręba. Osudným sa im ešte v máji 1989 stala lavína pod najvyššou horou sveta, Mt. Everestom.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u ako správca cintorína sa starajú aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu!

Mgr. Martina Petránová,

koordinátor vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u