Vytŕčajúce pne po spílení poškodených stromov – téma, ktorá je v súčasnosti stále viac aktuálna. Súvisí s ekológiou, súvisí aj s úpravou krajiny, čiastočne aj s hygienou prostredia a súvisí aj s úpravami pozemkov pred stavebnými prácami.

Takmer každá údržba parkov, záhrad, okrajov ciest, verejných priestranstiev všeobecne, si z času na čas vyžaduje aj výrez stromov, krov skrátka nejakých drevín. Výnimkou nie je ani výstavba nových domov, ciest, diaľnic a pod. A po výreze stromov zostáva na pozemkoch pozostatok v podobe pňov a ich koreňových systémov pod povrchom zeme. Každý z nás si už iste na viacerých miestach všimol, že kde tu trčia z trávy pníky po vyrezaných stromoch. Bežne to človeka neobťažuje, no len do momentu, kedy sa zrovna nestaráte o kosenie trávy, odpratávanie snehu a čistotu prostredia. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pne stromov trčiace nad úroveň akéhokoľvek povrchu sú skôr problém, ako čokoľvek iné. Ak kosíte trávu, ktorá medzičasom prerástla svojou výškou pne zrezaných stromov, tak si možno uvedomíte, akú hodnotu má rozbitá kosa, či mulčovač.

Pne sú problém

Naraziť na peň pri kosení, alebo mulčovaní je len jedným z problémov, ktoré tvoria neodstránené pne zrezaných stromov. Dlhodobo prežívajúce pne stromov priťahujú aj množstvo odpadkov. Je to zvláštne, ale zrovna pri pňoch sa vždy objaví nejaký zatúlaný papier, či kelímok. Huby a plesne si rovnako nájdu svoje miesto na dožívajúcom dreve bývalých stromov, ktoré už prežívajú len v podobe pňov tesne trčiacich nad povrchom zeme. S podobnými problémami bojujú aj stavebníci. Príprava pozemkov na stavbu si často vyžaduje likvidáciu pňov po spílených stromoch. Ešte závažnejší problém je pri výstavbe ciest, kedy aj koreňový systém hrá zásadnú úlohu v kvalite podložia. Postupne odhnívajúci koreňový systém môže v niektorých prípadoch narušiť stabilitu podložia. Z technologického hľadiska, ale aj estetického, zdravotného, ekologického aj s dôrazom na bezpečnosť sa pne po vyrezaných stromoch doporučujú odstrániť. Ako na to?

Efektívne je frézovanie

Donedávna bolo bežné, že k pňom stromov sa volal bager. Menší peň sa dá možno vytiahnuť, korene sa pretrhnú. Ale jama zostane. U väčších pňov je to zložitejšie. Korene musí bager obkopať, častokrát sa musia korene prerezať pílou. Celkovo obrovská energetická náročnosť. A výsledok? Kráter v zemi, ktorý treba doplniť novým materiálom a občas aj zhutniť. Vytiahnutý peň s koreňmi, plný hliny, piesku a kameňov je vzniknutý odpad. A odpad treba prevážať, manipulovať s ním a nechať ho rozdrviť, ak sa na takú službu niekto podujme, alebo dať na skládku. Každý jeden krok stojí peniaze, čas a energiu.

Našťastie toto nie je jediný spôsob, ako sa dajú pne stromov odstraňovať. V posledných rokoch sa do popredia stále viac dostáva riešenie, ktoré zlikviduje peň lokálne, na mieste kde je. Bez narúšania štruktúry pôdy, bez kopania, bez vozenia a manipulácie pňov, bez odpadu. Tento spôsob je frézovanie pňov. Frézy na pne premenia akýkoľvek peň na kopu pilín a triesok. Dokonca odfrézujú aj koreňový systém. Možno len do určitej hĺbky, ale pre drvivú väčšinu činností je to viac ako výhodné riešenie. Po odfrézovaní pňa sa vzniknutými pilinami zrovná terén a je pripravený napríklad na siatie trávy, výsadbu nových stromov, kopanie základov pre budovy a podobne.

Frézy na pne sú špeciálne zariadenia, no s obrovskou variabilitou pohonu. Aj preto má každý, kto vlastní minibager, alebo veľký bager, traktor, alebo minitraktor, akýkoľvek nakladač, možnosť pripojiť frézu na pne na svoj nosný stroj. A ak aj nie, existujú frézy na pne s vlastným motorom, dokonca aj vlastným pojazdom. Jedny z najlepších fréz na svete sú dánske frézy FSI powertech. Ideálne riešenie by mohlo byť aj používanie jedného nosiča na všetky práce. V praxi to neplatí úplne, že jeden stroj môže robiť ozaj úplne všetky práce, no niektoré stroje sa veľmi približujú. Univerzálny, kĺbový nakladač Avant je jedným z nich. Kompaktný stroj, ktorý má k dispozícii takmer 200 rôznych náradí. Vrátane fréz na pne. Je to výborná možnosť, ako šetriť čas a peniaze a využívať jeden stroj celoročne. A dobrá správa je, že Avant a FSI vedie vytvoriť výbornú kombináciu a zbaviť akýkoľvek pozemok od nežiaducich pňov. Neveríte? Vyskúšajte.

Radovan Fatul, Grolos

www.avant.sk