Víťazmi projektu Hravo ži zdravo je Základná škola (ZŠ) s materskou školou Kátlovce, Základná škola s materskou školou Modra nad Cirochou, ako aj Základná škola na Mlynskej ulici v Stropkove. Informovala o tom Potravinárska komora Slovenska (PKS).

Komora zorganizovala v školskom roku 2019/2020 už 8. ročník internetového kurzu zdravého životného štýlu pod názvom “Hravo ži zdravo”. Hlavným cieľom tohto školského kurzu je interaktívnym a zábavným spôsobom vysvetliť deťom dôležitosť a základné pravidlá zdravého životného štýlu.

Žiaci piatych ročníkov ZŠ sa prostredníctvom kurzu dozvedia trendy v stravovaní a v životnom štýle dnešných školákov. Pre úspešné absolvovanie kurzu je kľúčové aktívne zapojenie vyučujúcich učiteľov, ktorí do programu registrujú svojich žiakov. Žiaci počas kurzu prejdú štyrmi lekciami, naučia sa zostavovať zdravý jedálny lístok a rovnako zistia, na akom princípe funguje vyvážený príjem a výdaj energie.

“Počas 8 rokov svojho trvania sme naučili zdravo žiť už vyše 44.000 piatakov, a to aj vďaka viac ako 2600 učiteľom základných škôl po celom Slovensku, ktorí sa zapojili do projektu Hravo ži zdravo,” povedala Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

Traja najlepší žiaci kurzu, ktorí dosiahli najvyšší počet bodov v rámci celého Slovenska, vyhrávajú podľa nej darčekové poukážky na nákup športových potrieb v hodnote 80 eur na žiaka.  Doplnila, že súťaž o najlepšie video triedy na tému “Naša trieda žije zdravo” ocenenú sumou 300 eur vyhrala Základná škola na Staničnej 13 z Košíc. Link na víťazné video je na adrese https://www.youtube.com/watch?v=-HOcVjaCaBM&feature=youtu.be

PKS od roku 2012 organizuje edukatívny kurz Hravo ži zdravo, ktorým chce deti viesť ku zdravému životnému štýlu a okrem návodu na zostavenie vyváženého jedálnička ich upozorniť aj na to, aby si svoj čas rozumne rozložili medzi zmysluplné aktivity, v rámci ktorých nesmie chýbať dostatok pohybu. Tento rok opäť prevzal nad kurzom záštitu Úrad verejného zdravotníctva SR. Mená výhercov a ostatné informácie sú zverejnené na stránke www.hravožizdravo.sk.

TASR 27.4.2020