Pandémia ovplyvnila množstvo obalov uvedených na trh. Najviac obalov pribúdalo z potravín a drogérie. Vyplýva to z údajov organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. Pri potravinách ide o nárast o 1,4 percenta a pri drogérii o 1,6 percenta.

Obaly z potravín narástli v odpade v prvom kvartáli roku 2020 o 16 percent, v druhom a treťom kvartáli poklesli takmer o osem percent. “Vyzerá to tak, že naozaj v prvom kvartáli bolo najviac obalov uvedených na trh a v druhom a treťom nákup spotrebiteľa klesol,” zhodnotila riaditeľka organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-Pak Hana Nováková. Dodala, že štvrtý kvartál je porovnateľný s rokom 2019.

Nováková pokračuje, že v rámci potravín oproti roku 2019 vzrástla konzumácia korenín a pochutín, balených poľnohospodárskych produktov, ovocia a zeleniny, konzervovaných a mrazených výrobkov, obalov z kávy, čaju a cukroviniek, pekárenských výrobkov, alkoholických nápojov. Naopak, o 12 percent klesla podľa Novákovej spotreba nealkoholických nápojov.

Najvyšší nárast obalov zaznamenala organizácia podľa Novákovej pri záhradkárskych a chovateľských potrebách. O desať percent vzrástli aj stavebniny. Poklesli obaly v segmentoch obuvi, odevov, školských a kancelárskych potrieb, priblížila riaditeľka Envi-Paku.

OZV zabezpečilo v minulom roku financovanie triedeného zberu v 1238 mestách a obciach Slovenska. Organizácia združuje výrobcov, zabezpečuje triedený zber odpadov, jeho zhodnocovanie a recykláciu.

TASR, foto px