Sydney 16. marca – Globálne centrálne banky podnikli koordinované kroky v reakcii na pandémiu nového koronavírusu, ktorá ohrozuje ekonomiky. Americký Federálny rezervný systém (Fed) a ďalšie významné centrálne banky podnikli agresívne kroky v podobe rozsiahleho núdzového zníženia úrokových sadzieb a ponuky lacných peňazí v boji proti pandémii, ktorá vyvolala paniku na trhoch a ochromila veľké časti svetovej ekonomiky. Koordinované akcie Fedu, Európskej centrálnej banky (ECB) a Japonskej centrálnej banky (Boj) pripomenuli kroky, ktoré podnikli pred viac ako desiatimi rokmi počas globálnej finančnej krízy.

Miláno 16. marca – Automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles v pondelok vyhlásila, že vo väčšine svojich závodov v Európe zastaví výrobu do 27. marca. Dôvodom je kríza spôsobená novým koronavírusom.

Washington 16. marca – Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová vyzvala vlády po celom svete na prijatie koordinovaných fiškálnych a menových stimulov s cieľom zabrániť tomu, aby šírenie nového koronavírusu spôsobilo dlhodobé hospodárske škody. Zároveň informovala, že MMF je pripravený mobilizovať svoju úverovú kapacitu v objeme 1 bilión USD s cieľom pomôcť svojim členom v súčasnej situácii.

Paríž 16. marca – Francúzska automobilka PSA informovala, že pre nový koronavírus preruší výrobu vo všetkých európskych závodoch. Všetky európske závody zatvorí do 27. marca.

Paríž 17. marca – Francúzsko sľúbilo, že zmobilizuje 45 miliárd eur na krízové opatrenia pre firmy postihnuté epidémiou nového koronavírusu a ich zamestnancov. Vláda v Paríži v dôsledku šírenia nákazy očakáva pokles ekonomiky v tomto roku o 1 %. Vyhlásil to v utorok minister financií Bruno Le Maire

Wolfsburg 17. marca – Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) informovala, že počnúc piatkom (20.3.) dočasne zastaví výrobu vo väčšine svojich závodov v reakcii na pandémiu nového koronavírusu.

Madrid 17. marca – Španielska vláda dá na podporu boja s krízou spôsobenou novým koronavírusom a jej ekonomických dôsledkov rekordných 200 miliárd eur. To zodpovedá približne 20 % hrubého domáceho produktu (HDP) a je to najväčší takýto balík, ktorý Španielsko v dejinách svojej demokracie schválilo

Washington 17. marca – Americký prezident Donald Trump chce veľký balík stimulov na podporu ekonomiky a zmiernenie dôsledkov pandémie nového koronavírusu. V Kongrese pokračujú rokovania medzi zákonodarcami a predstaviteľmi vlády o podporných balíkoch, ktorých celkový hodnota by mohla dosiahnuť 800 miliárd až 1 bilión USD.

Mníchov 18. marca – Nemecká automobilka BMW v stredu oznámila, že zastavuje všetku výrobu v Európe na štyri týždne. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá ovplyvňuje dopyt na kľúčových trhoch, narúša dodávateľské reťazce a ohrozuje zdravie pracovníkov v továrňach.

Detroit 18. marca – Tri najväčšie americké automobilky General Motors (GM), Ford a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zastavujú výrobu vo všetkých závodoch v USA. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu.

Frankfurt nad Mohanom 18. marca – Európska centrálna banka (ECB) rozhodla v stredu večer o mimoriadnom programe nákupu aktív v objeme 750 miliárd eur. Pridala sa tak k ďalším centrálnym bankám v úsilí pomôcť ekonomike eurozóny zvládnuť tlak spôsobený šírením nového koronavírusu.
Núdzový program s názvom Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP) schválila ECB na mimoriadnej schôdzke Rady guvernérov, ktorá nasledovala iba šesť dní po tom, ako banka oznámila rozsiahly balík stimulov, ten však nervózne trhy nedokázal upokojiť.

Londýn 19. marca (TASR) – Britská centrálna banka ešte viac skresala sadzby a zvýšila program nákupu aktív. Ďalším uvoľnením menovej politiky sa snaží zmierniť ekonomické dosahy pandémie nového koronavírusu. Menový výbor Bank of England (BoE) jednohlasne rozhodol o znížení kľúčového úroku z 0,25 % na 0,1 % a o zvýšení programu nákupu dlhopisov o 200 miliárd GBP na 645 miliárd GBP.

Berlín 20. marca – Nemecko plánuje fond v objeme zhruba 500 miliárd eur na podporu firiem, ktoré sa dostali do platobných problémov v dôsledku krízy vyvolanej novým koronavírusom. Fond bude mať v prípade potreby schopnosť ručiť za záväzky firiem, alebo dokonca vložiť do nich kapitál, ak to bude nevyhnutné.

Washington/Londýn/Frankfurt nad Mohanom 20. marca – Veľké centrálne banky zvýšili svoju snahu zabezpečiť dostatočnú dolárovú likviditu. Americká centrálna banka (Fed) spoločne s Európskou centrálnou bankou (ECB) a centrálnymi bankami Kanady, Veľkej Británie, Japonska a Švajčiarska prijali ďalšie opatrenia, aby zabránili nedostatku dolárovej likvidity na globálnych trhoch. Centrálne banky tak od pondelka (23. 3.) zvýšia frekvenciu 7-dňových operácií (dolárových swapových liniek), prostredníctvom ktorých poskytujú dolárovú likviditu. Doteraz sa tieto aukcie konali týždenne, od pondelka až do konca apríla sa budú konať denne. Naďalej sa budú raz týždenne konať aj 84-dňové operácie.

TASR 21.3.2020