Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 9. týždni 2021:

Brusel 1. marca – Od pondelka vo všetkých obchodoch členských krajín EÚ začala platiť nová verzia všeobecne uznávaných energetických štítkov. Cieľom je pomôcť spotrebiteľom v EÚ znížiť účty za energiu a uhlíkovú stopu. Nové štítky sa budú v prvej fáze vzťahovať na štyri kategórie výrobkov – chladničky a mrazničky, umývačky riadu, práčky a televízory (a iné prístroje s externými monitormi). Najdôležitejšou zmenou je návrat k jednoduchšej stupnici označovania od A po G. Táto škála je prísnejšia a je navrhnutá tak, aby len málo produktov dosiahlo hodnotenie A, čo ponecháva priestor na zavedenie účinnejších produktov na trh do budúcnosti.

Luxemburg 2. marca – Spotrebiteľské ceny v eurozóne vo februári pokračovali v raste stabilným tempom. Podľa rýchleho odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat sa ceny tovarov a služieb v regióne, ktorý platí eurom vo februári zvýšili medziročne o 0,9 %, rovnako ako v januári.

Luxemburg 4. marca – Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v januári 2021 stabilná na decembrovej úrovni 8,1 %. Aj v celej Európskej únii (EÚ) nezamestnanosť stagnovala, a to na úrovni 7,1 %. Oznámil to vo štvrtok Eurostat.

Brusel 4. marca – Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci schválila plány Slovenskej republiky podporiť zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) vo vysokoúčinných kogeneračných zariadeniach napojených na siete diaľkového vykurovania na Slovensku.

Washington 4. marca – Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň vzrástol. Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce sa počet nových žiadostí o podporu za sedem dní do 27. februára zvýšil o 9000 na 745.000 z revidovaných 736.000 týždeň predtým.

Washington 5. marca – Tvorba pracovných miest v USA vo februári prekonala očakávania. Mimo poľnohospodárstvo vzniklo 379.000 nových pracovných miest, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali len s 200.000. Miera nezamestnanosti klesla na 6,2 % zo 6,3 % pri prognózovanej stagnácii.

TASR, foto LM