Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 8. týždni 2021:

Stamford 22. februára – Predaj smartfónov v poslednom kvartáli minulého roka klesol. Globálny odbyt inteligentných telefónov sa v poslednom štvrťroku 2020 znížil o 5,4 %, uviedla poradenská spoločnosť Gartner. V celom roku 2020 padol o 12,5 % na takmer 1,35 miliardy prístrojov.

Brusel 24. februára – Európska komisia (EK) navrhla v stredu nové nariadenie o roamingu, ktoré predĺži súčasné pravidlá o ďalších 10 rokov. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby občania EÚ mohli aj naďalej využívať roaming bez ďalších poplatkov pri cestovaní po členských krajinách Únie.

Washington 24. februára – Americký prezident Joe Biden podpísal exekutívny príkaz s cieľom riešiť súčasný celosvetový nedostatok čipov. Ten americké automobilky, ako aj ďalších výrobcov prinútil obmedziť produkciu a vyvolal obavy v Bielom dome aj v Kongrese. Odštartuje trojmesačnú revíziu dodávateľských reťazcov pre štyri kritické produkty – čipy, veľkokapacitné batérie pre elektromobily, prvky vzácnych zemín a farmaceutické výrobky. Príkaz okrem toho nariadil revíziu šiestich citlivých sektorov. Ide o zbrojárstvo, zdravotníctvo, komunikačné technológie, dopravu, energetiku a produkciu potravín.

Washington 25. februára – Americká ekonomika rástla v posledných troch mesiacoch 2020 o niečo rýchlejšie, ako naznačili predbežné údaje. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo obchodu. Hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa za tri mesiace do konca decembra 2020 zvýšil medziročne o 4,1 % a nie o 4 %, ako signalizoval rýchly odhad.

Washington 25. februára – Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol pod hranicu 800.000, prvýkrát za päť týždňov a na najnižšiu úroveň za tri mesiace, od 28. novembra 2020. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo práce.

TASR