Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 7. týždni 2021:

Luxemburg 15. februára – Priemyselná produkcia v eurozóne v závere minulého roka klesla a pokles zaznamenala aj v celej EÚ. Poukázal na to v pondelok zverejnený odhad štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Priemyselná produkcia v eurozóne upravená o sezónne vplyvy v decembri medzimesačne o 1,6 %. V širšej EÚ pokles dosiahol 1,2 %. Na porovnanie, v novembri sa priemyselná výroba v eurozóne zvýšila oproti októbru o 2,6 % a v EÚ o 2,3 %.

Brusel 15. februára – Čína vlani predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom Európskej únie (EÚ). Ukázali to v pondelok údaje európskeho štatistického úradu Eurostat. Británia, ktorá minulý rok vystúpila z EÚ, bola tretím najväčším obchodným partnerom bloku, za Čínou a USA, uviedol Eurostat.

Ženeva 15. februára – Novou šéfkou Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa stala bývalá nigérijská ministerka financií a zahraničných vecí Ngozi Okonjo-Iwealaová. Stala sa tak prvou Afričankou aj prvou ženou, ktorá povedie túto medzinárodnú inštitúciu. Zástupcovia 164 členských štátov WTO v pondelok schválili Okonjo-Iwealaovú, ktorá už bola jedinou kandidátkou, a vymenovali ju do funkcie šéfky WTO.

Luxemburg 16. februára – Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla menej ako naznačili predbežné údaje. Zamestnanosť sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom mierne zvýšila aj napriek pandemickým obmedzeniam. Ukázali to v utorok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.
Hrubý domáci produkt (HDP) euroregiónu sa za tri mesiace do konca decembra 2020 znížil medzikvartálne o 0,6 % a nie o 0,7 %, ako signalizoval rýchly odhad. Aj v celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne menej, a to o 0,4 % namiesto o 0,5 % pri prvom odhade začiatkom februára.

Luxemburg 17. februára – Stavebná produkcia v eurozóne v decembri klesla, prvýkrát za tri mesiace. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Produkcia v stavebnom sektore eurozóny klesla v decembri medzimesačne o 3,7 % po 2,3-percentnom raste v novembri. V celej Európskej únii stavebná produkcia v decembri klesla o 3,3 %. Ešte v novembri zaznamenala rast na úrovni 1,8 %.

Washington 18. februára – Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň nečakane vzrástol. To poukazuje na spomalenie zotavovania trhu práce a nedostatok fiškálnej podpory. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo práce. Podľa najnovších údajov sa počet nových žiadostí o podporu za sedem dní do 13. februára zvýšil už druhý týždeň po sebe, a to o 13.000 na 861.000 z revidovaných 848.000 týždeň predtým.

TASR

foto px