Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 18. týždni:

Wolfsburg 27. apríla – Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) v pondelok oznámil, že obnovil výrobu vo svojej najväčšej továrni vo Wolfsburgu, kde zaviedol nové hygienické opatrenia pre pandémiu nového koronavírusu. Výroba v závode bola na začiatku na úrovni 10 až 15 % predkrízovej kapacity a nasledujúci týždeň by mala dosiahnuť zhruba 40 %, informoval Andreas Tostmann, člen predstavenstva VW zodpovedný za výrobu.

Brusel 28. apríla – Európska komisia (EK) v utorok prijala balík opatrení v oblasti bankovníctva, aby uľahčila poskytovanie úverov domácnostiam a podnikom v celej Európskej únii (EÚ). Cieľom tohto balíka je zabezpečiť, aby banky mohli naďalej požičiavať peniaze na podporu hospodárstva a pomáhať pri zmierňovaní závažného hospodárskeho vplyvu spôsobeného pandémiou nového koronavírusu. Balík opatrení zahŕňa oznámenie o účtovných a prudenciálnych rámcoch EÚ, ako aj cielené zmeny bankových pravidiel EÚ s rýchlym efektom.

Berlín 29. apríla – Spolková vláda očakáva, že v dôsledku koronakrízy sa nemecká ekonomika dostane do hlbokej recesie. Vo svojej jarnej prognóze počíta v tomto roku s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) o 6,3 %.

Washington 29. apríla – Ekonomika USA na začiatku roka padla prudšie, než sa očakávalo. Hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa v 1. kvartáli medziročne znížil o 4,8 %, uviedlo americké ministerstvo obchodu vo svojom prvom odhade. Analytici prognózovali pokles o 3,5 %. Dôvodom výrazného negatívneho vývoja je pandémia nového koronavírusu a opatrenia na zastavenie jeho šírenia.

Washington 29. apríla – Americká centrálna banka (Fed) ponechala hlavnú úrokovú sadzbu podľa očakávania nezmenenú. Zároveň opätovne prisľúbila, že urobí všetko na podporu ekonomiky zápasiacej s dôsledkami pandémie nového koronavírusu.

Luxemburg 30. apríla – Ekonomika eurozóny na začiatku roka rekordne klesla. Dôvodom prudkého zníženia ekonomickej aktivity boli obmedzenia, ktoré v marci prijali vlády na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa na sezónne upravenej báze v 1. štvrťroku medzikvartálne znížil o 3,8 %, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom prvom odhade. Ekonomika celej Európskej únie (EÚ) padla o 3,5 %.

Frankfurt nad Mohanom 30. apríla – Európska centrálna banka (ECB) nezmenila úrokové sadzby, prijala však ďalšie monetárne stimuly. Rada guvernérov ECB vo štvrtok ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 % a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 %. Rada guvernérov očakáva, že hlavné úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach alebo ešte klesnú, kým sa výhľad rastu spotrebiteľských cien nezačne výrazne približovať k inflačnému cieľu ECB.

Washington 30. apríla – Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, síce klesol, ale zostáva stále obrovský. Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni do 25. apríla po úprave o sezónne vplyvy klesol na 3,839 milióna zo 4,442 milióna v predchádzajúcom týždni.

Washington 1. mája – Tvrdo vybojovaná obchodná dohoda s Čínou je vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu druhoradá, vyhlásil americký prezident Donald Trump. Zároveň pohrozil ďalšími dovoznými clami na čínske produkty, čo má byť odveta za rozšírenie choroby COVID-19 z Číny do celého sveta. Trump v poslednom období zostril rétoriku voči Číne, keďže nový koronavírus spôsobil takmer 5-percentný prepad americkej ekonomiky v 1. kvartáli.

TASR 2.5.2020