Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 17. týždni:

New York 20. apríla – Cena americkej ropy WTI v pondelok skolabovala, keď padla o vyše 300 % a prvýkrát v histórii sa dostala do negatívneho pásma. Májový kontrakt na ropu WTI stratil 306 % a uzavrel na -37,63 USD za barel (159 litrov). Júnový kontrakt na WTI, ktorý exspiruje 19. mája, klesol asi o 18 % na 20,43 USD za barel.

Brusel 21. apríla – Predaj osobných automobilov v Európe sa v marci prepadol o viac ako 50 %. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia na hlavných európskych trhoch, ktoré si začínajú vyberať svoju daň. Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Berlín 22. apríla – Nemecko očakáva, že verejný dlh vzrastie tento rok na vyše 75 % hrubého domáceho produktu (HDP). Údaje oznámilo v stredu nemecké ministerstvo financií. Podľa nových odhadov ministerstva sa dlh v roku 2020 zvýši na 75,25 % HDP zo 60 % HDP. Dôvodom sú nové úvery a séria opatrení s cieľom zmierniť šírenie nového koronavírusu.

Washington 23. apríla – Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol na 4,4 milióna. Ale stále je vysoký a celkovo už za uplynulých päť týždňov pre pandémiu nového koronavírusu a s ňou spojené blokády požiadalo o podporu až 25,7 milióna ľudí v USA.

Londýn 23. apríla – Jaguar Land Rover (JLR) plánuje približne v polovici mája obnovenie výroby v niektorých európskych závodoch, vrátane toho slovenského. Automobilka oznámila, že v niektorých závodoch v Európe opäť spustí produkciu od 18. mája, a to vrátane závodu v Nitre, kde sa vyrába nový Land Rover Defender.

Berlín 23. apríla – Lídri Európskej únie (EÚ) sa na štvrtkovom samite zhodli, že musia spolupracovať na vytvorení fondu na obnovu po koronakríze. Stále však existujú sporné body, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron očakáva ešte komplikované diskusie. Naopak, taliansky premiér Giuseppe Conte ocenil veľký pokrok.

Washington 24. apríla – Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok najnovší balík stimulov v hodnote 484 miliárd USD na pomoc malým podnikom a zdravotníctvu počas pandémie nového koronavírusu.

TASR 25.4.2020