Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 15. týždni:

Praha 7. apríla – Česká ekonomika tento rok z dôvodu koronakrízy klesne o 5,6 %. V roku 2021 by sa však mala oživiť a vzrásť o 3,1 %. Uviedlo to české ministerstvo financií vo svojej prvej “koronaprognóze”.

New York 7. apríla – Najbohatším človekom na svete je tretí rok po sebe zakladateľ a šéf internetového koncernu Amazon Jeff Bezos s majetkom 113 miliárd USD (103,81 miliardy eur), vyplýva z najnovšieho poradia časopisu Forbes. Druhým najbohatším človekom zostal spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, nasledovaný majiteľom francúzskej skupiny vyrábajúcej luxusný tovar LVMH Bernardom Arnaultom, ktorý z tretieho miesta na štvrté vytlačil legendárneho investora Warrena Buffetta. Najbohatšou ženou je celkovo deviata Alice Waltonová, jedna z dedičov Sama Waltona, zakladateľa spoločnosti Walmart, s majetkom 54,4 miliardy USD.

Brusel 8. apríla – Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa v stredu nedohodli na záchrannom pláne, ktorý by pomohol najzasiahnutejším členským štátom čeliť dôsledkom pandémie nového koronavírusu. Holandsko totiž trvalo na tom, aby pomoc bola spojená s podmienkami, čím zablokovalo dohodu.
Lídri EÚ dali minulý mesiac ministrom financií dva týždne do 9. apríla na to, aby schválili balík opatrení na podporu ekonomík bloku v hodnote zhruba pol bilióna eur. Mal by zahŕňať ponuku dodatočnej likvidity firmám, pomoc vládam pri financovaní pracovných programov a poskytnutie úverových liniek štátom, ktoré majú problémy s prístupom na finančné trhy.

Washington 9. apríla – Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, mierne klesol na 6,6 milióna. Stále sa však drží blízko historického maxima a už druhý týždeň po sebe bol vyšší ako 6 miliónov. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu a jej dôsledky.

Washington 9. apríla – Americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, uvoľnil ďalších 2,3 bilióna USD na podporu hospodárstva. Financie budú určené na pomoc americkým domácnostiam, malým a stredne veľkým podnikom, ako aj lokálnym vládam, ktoré zápasia s pandémiou nového koronavírusu.

Brusel 9. apríla – Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa vo štvrtok dohodli na záchrannom pláne, ktorý má pomôcť zmierniť ekonomické dôsledky pandémie nového koronavírusu. Je určený pre ohrozené štáty, firmy a zamestnania. Kompromis dosiahli ministri až po dvoch kolách rokovaní a spore týkajúcom sa podmienok tohto balíka v rozsahu približne 500 miliárd eur.

Mexiko 10. apríla – Prezident Mexika, krajiny, ktorá sa vo štvrtok nepripojila k dohode veľkých producentov ropy o obmedzení ťažby, v piatok vyhlásil, že dosiahol dohodu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom o znížení produkcie. Mexiko zníži svoju produkciu o 100.00 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, povedal prezident Andrés Manuel López Obrador a dodal, že to bol Trump, ktorý ho oslovil.

TASR 11.4.2020