Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 14. týždni:

Londýn 30. marca – Cena severomorskej ropnej zmesi Brent v pondelok klesla nakrátko na vyše 17-ročné minimum, keď sa dostala pod 23 USD za barel (159 litrov). Cena americkej ropy WTI klesla pod 20 USD za barel. Vzhľadom na šírenie nového koronavírusu sa totiž trhy obávajú, že rozsiahle opatrenia môžu trvať aj niekoľko mesiacov, čo ešte viac obmedzí už aj tak nízky dopyt po rope.

Hanover 31. marca – Automobilka Volkswagen predĺžila odstávku výroby vo svojich nemeckých závodoch o ďalších 10 dní. Aktuálne počíta s obnovením produkcie 19. apríla, uviedla v utorok firma. Je to už druhé predĺženie odstávky výroby. Volkswagen už minulý týždeň posunul koniec odstávky vtedy o štyri dni do 9. apríla.

Luxemburg 1. apríla – Nezamestnanosť v eurozóne klesla ešte vo februári na nové takmer 12-ročné minimum. Uviedol to v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat, poukázal však na fakt, že údaje sú za mesiac, ktorý predchádzal odštartovaniu prísnych opatrení vlád členských štátov v dôsledku rozšírenia nového koronavírusu do Európy. Miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy dosiahla v eurozóne vo februári 7,3 % oproti 7,4-percentnej úrovni v prvom mesiaci roka. Vo februári minulého roka predstavovala 7,8 %. Februárový údaj tak znamenal najnižšiu mieru nezamestnanosti od marca 2008.

Hamburg 1. apríla – Nemecké automobilové koncerny mali v stredu krízové telefonické rokovanie s kancelárkou Angelou Merkelovou. Šéfovia Volkswagenu, BMW a Daimleru telefonicky hovorili s Merkelovou o tom, ako obnoviť výrobu. Automobilky odstavili výrobu v mnohých svojich závodoch, keďže vlády po celom svete prijali reštriktívne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Brusel 2. apríla – Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že zvyšuje svoju reakciu na pandémiu nového koronavírusu tým, že navrhuje zriadiť nástroj solidarity – tzv. SURE – vo výške 100 miliárd eur, ktorý pomôže pracovníkom udržať si príjmy a podnikom zostať pri živote. EK navrhla aj presmerovanie všetkých dostupných štrukturálnych fondov na reakciu na nový koronavírus.

Washington 3. apríla – Miera nezamestnanosti v USA v marci vyskočila na 4,4 % z viac ako 50-ročného minima 3,5 % vo februári, uviedlo americké ministerstvo práce. Dôvodom sú reštriktívne opatrenia, ktoré spôsobili uzavretie veľkých častí ekonomiky, ktoré majú zastaviť šírenie vírusu. Očakáva sa, že miera nezamestnanosti bude pokračovať v raste a prekročí 10 %. Marcová správa pokrýva obdobie iba do 12. marca, keď sa zatváranie ekonomiky ešte len začínalo.

TASR 4.4.2020