Bratislava 16. marca – Dosluhujúca vláda predstavila 13 opatrení, ktoré by mali pomôcť firmám aj ich zamestnancom v súčasnej situácii obmedzenej ekonomickej aktivity. Uviedol to minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) v pondelok po konferenčnom hovore s predstaviteľmi priemyslu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. S väčšinou opatrení súhlasí aj Richard Sulík (SaS), ktorý bude novým ministrom hospodárstva.

Cieľom je napríklad rokovať s bankami o možnosti odkladu splátok úverov a hypotekárnych úverov bez záznamu v registri dlžníkov, zabezpečiť poskytovanie krátkodobých nízkoúročených úverov pre podniky vo vybraných sektoroch, upraviť možnosť odpisu daňovej straty na dlhšie obdobie, či odložiť termín daňového priznania o tri mesiace pre všetky podniky.

Bratislava 16. marca – Viaceré banky na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom upravujú otváracie hodiny svojich pobočiek. Viaceré z nich budú klientom k dispozícii štyri hodiny denne. Okrem toho pristúpili banky aj k viacerým opatreniam, aby zabránili šíreniu nákazy. O úprave otváracích hodín pobočiek sa môžu klienti dozvedieť najmä na webových stránkach samotných bánk.

Trnava 16. marca – Automobilka PSA Groupe informovala, že vo štvrtok (19. 3.) preruší výrobu vo svojom závode v Trnave.

Bratislava 17. marca – Slovenské energetické firmy, ktoré dodávajú elektrickú energiu, plyn a pohonné hmoty, sú na prípadné zhoršenie situácie a rozšírenie nákazy novým koronavírusom dobre pripravené a dodávky energií sú zabezpečené. Povedal to v utorok minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) po konferenčnom hovore so zástupcami týchto firiem.

Bratislava 17. marca – Automobilka Volkswagen Slovakia v utorok prerušila výrobu. Dočasná odstávka bude trvať predbežne dva týždne. Reaguje tým na aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom a dočasnou odstávkou výroby prispieva k spomaleniu šírenia nákazy.

Nitra 17. marca – Automobilka Jaguar Land Rover informovala, že obmedzí prevádzku závodu v nitrianskom priemyselnom parku. Spoločnosť dočasne pozastaví výrobu vozidiel, pričom posledný výrobný deň bude piatok 20. marca.

Bratislava 18. marca – Štát odpustí firmám aj občanom sankcie za oneskorené podanie daňového priznania dane z príjmu, pokiaľ toto priznanie podajú a daň zaplatia do konca júna. Rovnako štát odpustí aj sankcie poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí mali povinnosť predložiť oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov v lehote do 31. marca a urobia tak do konca júna. Nariadenie v stredu schválila vláda.

Bratislava 18. marca – Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a jeho príspevková organizácia Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) budú koordinovať spoločný postup a riadenie IT aktivít súvisiacich s prijatými opatreniami v oblasti šírenia nového koronavírusu. Schválila to v stredu vláda.

Bratislava 18. marca – Špeciálne opatrenia pre klientov z dôvodu šírenia nového koronavírusu zaviedli aj komerčné poisťovne na Slovensku. Okrem iného sa dotýkajú cestovného poistenia a predlženia jeho platnosti, ak klient uviazol v zahraničí kvôli karanténe. Zaviedli tiež úpravu otváracích hodín a klientom sú k dispozícii pracovníci predovšetkým na call centrách. Výjazdy za účelom obhliadky škôd sa uskutočnia len po dohode s klientom, ale v zásade sú silne obmedzené až zrušené a klient môže predložiť vlastnú fotodokumentáciu škody.

Teplička nad Váhom 19. marca – Automobilka Kia Motors Slovakia informovala, že preruší výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 23. marca.

Bratislava 20. marca – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári tohto roka dosiahla 5,05 %. Medzimesačne vzrástla o 0,07 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne klesla o 0,11 p. b. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Bratislava 20. marca – Vplyv pandémie nového koronavírusu na deficit verejných financií na Slovensku môže byť v rozsahu od dvoch do šiestich percent hrubého domáceho produktu (HDP). Vyčíslila to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej prvej verzii dokumentu, ktorý chce pravidelne aktualizovať. Rada uvádza, že celkový vplyv pandémie bude závisieť od veľkosti šoku, ktorý utrpí slovenská ekonomika a dĺžky trvania karanténnych opatrení nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

TASR 21.3.2020

foto LM