Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 12. týždni 2021:

Bratislava 23. marca – Návštevnosť hotelov a penziónov v januári tohto roka klesla medziročne o 94 %. Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých 6 % počtu návštevníkov z januára 2020. Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Bratislava 23. marca – Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v utorok demisiu vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Rezort bude dočasne viesť minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Ten po predchádzajúcej demisii Milana Krajniaka (Sme rodina) dočasne šéfuje aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bratislava 24. marca – Z novej iniciatívy REACT-EU, ktorá zvýši finančné prostriedky aktuálnych eurofondových programov, pôjde ešte tento rok dodatočných takmer 19 miliónov eur do revidovaného operačného programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu odobrila vláda.

Bratislava 24. marca – Vo februári tohto roka registrácie nových osobných automobilov na Slovensku dosiahli spolu 5535 vozidiel. Oproti minulému roku to znamená pokles o 23,34 %. Vyplýva to z aktuálnych údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR.

Bratislava 24. marca – Slovenská ekonomika stúpne v roku 2021 o 3,3 %. Vyplýva to z najnovšej makroprognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP). Druhá vlna prinesie nižšie straty, export ostane stabilný. Stabilný ostáva aj trh práce, v druhej polovici roka by už mal tvoriť aj nové pracovné miesta. Po ústupe pandémie stúpne ekonomika v roku 2022 o 6,3 % aj vďaka prostriedkom z plánu obnovy. V roku 2023 bude ekonomika podporená aj vďaka dočerpaniu EÚ fondov. Informovalo o tom v stredu Ministerstvo financií (MF) SR.

Brusel/Luxemburg 25. marca – Súdny dvor EÚ vo štvrtok zamietol odvolania, ktoré podali spoločnosti Slovak Telekom a Deutsche Telekom proti rozsudkom Všeobecného súdu týkajúcim sa protisúťažných praktík na slovenskom telekomunikačnom trhu. Znamená to, že pokuta vo výške 38,061 milióna eur, ktorá bola uložená spoločne a nerozdielne týmto dvom spoločnostiam, ako aj pokuta vo výške 19,030 milióna eur uložená len spoločnosti Deutsche Telekom, ostávajú bez zmeny.

TASR, foto px