Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 8. týždni 2021:

Bratislava 22. februára – Za prvý rok boja s pandémiou ochorenia COVID-19 urobila slovenská vláda podľa predbežného odhadu opatrenia v objeme 4,6 miliardy eur, teda 5,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Informoval o tom v pondelok Inštitút finančnej politiky (IFP). Najväčšiu čiastku vyčíslil pri programe Priamej pomoci. Inštitút zdôraznil, že nie všetky opatrenia zaťažia štátnu pokladnicu.

Bratislava 23. februára – Finančná správa sa zamerala na dlh, ktorý vznikol v uplynulých rokoch na dani z prevodu nehnuteľností. Predajcom, ktorí vlastnili nehnuteľnosť menej ako zákonom stanovených päť rokov a dom či byt predali v rokoch 2016 až 2020, zaslala FS list s upozornením na túto povinnosť. Ročný výpadok na tejto dani odhadla na 24 miliónov eur a od akcie si sľubuje príjem do štátneho rozpočtu vo výške do 70 miliónov eur.

Bratislava 24. februára – Slovensko bude mať legislatívu o trvalom “kurzarbeite”. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý v stredu odobril vládny kabinet a poslal ho na ďalšie prerokovanie parlamentu. Vláda schválila aj odklad odvedenia poistného pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) a poistného, ktoré platí zamestnávateľ, a to za obdobie február 2021 do 30. júna tohto roka.
Kabinet upustil za určitých podmienok aj od vyrubenia úroku z omeškania a od uloženia pokuty za nepodanie daňového priznania, prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo hlásenia o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti. Cieľom je zmiernenie ekonomických dosahov pretrvávajúcich problémov v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 na daňové subjekty.

Bratislava 24. februára – Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky bude možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti. Najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo návrh zákona o diaľničnej známke z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

Tvrdošín 25. februára – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vo štvrtok podpísala zmluvu na vybudovanie úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná. Cena za realizáciu štvorkilometrového obchvatu Tvrdošína je vyše 62 miliónov eur, financovaná bude zo štátneho rozpočtu. Výstavba bude trvať zhruba dva a pol roka. Diaľničiari zmluvu podpísali s konzorciom spoločností Hochtief SK, Porr a Hydroekol Dolný Kubín.

Bratislava 25. februára – Na Slovensku štartujú veľkoplošné opravy ciest prvej triedy. Začína sa s 30 úsekmi po celom Slovensku. Pôjde spolu o 90 kilometrov, investícia je 23 miliónov eur. Oznámil to vo štvrtok minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) spolu s generálnou riaditeľkou Slovenskej správy ciest (SSC) Martinou Tvrdoňovou.

Bratislava 26. februára – Z financovania z Európskej investičnej banky (EIB) benefitovalo na Slovensku vlani viac ako 2600 podnikov a podporených bolo vďaka nej 25.000 pracovných miest. Uviedol to vicepremiér a minister financií Eduard Heger (OĽANO) v piatok na online výročnej tlačovej konferencii EIB na Slovensku.

TASR, foto TASR