Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 7. týždni 2021

Bratislava 15. februára – Inflácia v prvom mesiaci tohto roka prudko klesla na 0,7 %, stiahli ju medziročne nižšie ceny energií a potravín. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Januárová inflácia dosiahla najnižšiu hodnotu od januára 2017.

Bratislava 15. februára – Vďaka stabilnejšiemu trhu práce a domácej spotrebe je výpadok príjmov štátu nižší, ako sa očakávalo. Daňovo-odvodové príjmy v roku 2020 klesnú o 715 miliónov eur alebo 2,5 %. Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Bratislava 16. februára – Slovenská ekonomika vo 4. štvrťroku minulého roka svoj prepad výraznejšie nezvýšila. Jej pokles dosiahol medziročne 2,7 %, oproti tretiemu kvartálu vzrástla o 0,2 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Bratislava 16. februára – V januári medziročne poklesol počet registrovaných nových osobných vozidiel (kategória M1) o 50,62 %. V prvom mesiaci tohto roka ich bolo registrovaných 3325. Informoval o tom v utorok Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR. Pre zatvorenie prevádzok predaja vozidiel bol výrazný pokles predaja áut podľa ZAP aj predpokladaný.

Bratislava 17. februára – Práce na tuneli Višňové sa začnú v apríli tohto roka. Oznámil to v stredu minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Žiadny z uchádzačov v súťažnom dialógu o zhotoviteľa stavby tohto úseku D1 nepodal námietku voči vyhodnoteniu súťaže.

Bratislava 17. februára – Obchodné reťazce zvýšia svoju pomoc pre Potravinovú banku Slovenska (PBS), a to o 170 ton potravín. Jeden z reťazcov zároveň poskytne 29.000 kusov drogériového tovaru. Uviedla to v stredu prezidentka SR Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci po stretnutí s predstaviteľmi PBS a viacerých obchodných reťazcov.

Bratislava 18. februára – Ministerstvo financií (MF) SR vo štvrtok zverejnilo nové informácie o tom, do čoho chce Slovensko investovať zhruba šesť miliárd eur z fondu obnovy. Najviac (34 %) pôjde na zelenú ekonomiku. Zvyšné miliardy by podľa aktuálnej verzie mali byť rozdelené do okruhov zdravie (27 %), efektívny štát a digitalizácia (16 %), vzdelávanie (12 %) a veda, výskum a inovácie (11 %).

Bratislava 18. februára – Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky by malo byť možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti. Najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti. Vyplýva to z návrhu zákona o diaľničnej známke z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorý vo štvrtok schválila vláda. Novela zákona má podľa rezortu dopravy opraviť chybu v tzv. “kilečku” ešte z minulého roka. Kabinet zároveň navrhuje, aby právnu normu parlament prerokoval v zrýchlenom režime.

TASR

foto px