Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 18. týždni:

Bratislava 28. apríla – Vláda na utorkovom rokovaní schválila návrh opatrení na boj s pandémiou nového koronavírusu a na odstraňovanie a zmiernenie jej dôsledkov, ktoré budú financované z eurofondov. Podľa materiálov z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) je v súčasnosti možné použiť voľné finančné prostriedky v celkovej výške 1,252 miliardy eur a 100 miliónov eur úspory v rámci Operačného programu Ľudské zdroje v prioritnej osi Zamestnanosť.

Bratislava 28. apríla – Počas krízovej situácie na Slovensku v dôsledku pandémie nového koronavírusu budú môcť rodičia čerpať dlhšie rodičovský príspevok. Týka sa to tých, ktorým zanikol nárok na túto dávku po tom, ako ich dieťa dovŕšilo tri roky alebo šesť rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu nariadenia o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, ktoré schválila v utorok vláda.

Bratislava 28. apríla – Spoločnosť Volkswagen Slovakia postupne rozbieha produkciu vozidiel, komponentov a nástrojov. Minulý týždeň obnovila výrobu v jednom segmente, v pondelok (27. 4.) pribudli ďalšie dva. Aktuálne spoločnosť vyrába v jednozmennej prevádzke všetky modely produktového portfólia. Výrobná kapacita na začiatku tohto týždňa predstavovala približne 20 % a v nasledujúcich týždňoch bude postupne stúpať.

Bratislava 28. apríla – Príspevky na udržanie zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 nebudú zdanené a zostanú v plnej výške zamestnávateľom aj samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Povedal to v utorok minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Bratislava 29. apríla – Prepad slovenskej ekonomiky v tomto roku dosiahne 5,8 až 13,5 %. Najpravdepodobnejší je pokles okolo 9 %. Deficit verejných financií bude medzi 6,9 a 10,3 % hrubého domáceho produktu (HDP), verejný dlh narastie na 57 až 64 % HDP. Na pracovnom trhu by mohlo vplyvom recesie ubudnúť 46.000 až 100.000 pracovných miest. Predpokladá to Národná banka Slovenska (NBS), ktorá na základe nových informácií v čase koronakrízy zhoršila svoje scenáre vývoja ekonomiky z marca.

Bratislava 30. apríla – Čistý zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka klesol o 61 % na úroveň 64 miliónov eur. Vlani v rovnakom období sektor dosiahol zisk 164 miliónov eur. Ide o najnižšiu úroveň ziskovosti za prvé tri mesiace za posledných 21 rokov a vyšší prepad ziskovosti ako v čase finančnej krízy. Upozornila na to Slovenská banková asociácia (SBA) na základe zverejnených štatistík NBS. Pod pokles zisku sa podpísal zdvojnásobený bankový odvod. Za prvé tri mesiace tohto roka banky na odvode uhradili viac ako 75 miliónov eur.

TASR 2.5.2020