Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 17. týždni:

Bratislava 20. apríla – V marci dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti hodnotu 5,19 %. Informovalo o tom v pondelok Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Medziročne tak nezamestnanosť stúpla o 0,16 percentuálneho bodu (p. b.). Oproti februáru evidovalo ústredie nárast o 0,14 p. b.

Bratislava 20. apríla – Spoločnosť Volkswagen Slovakia spustila od pondelka po niekoľkotýždňovej prestávke výrobu automobilov. Bratislavský závod rozbehol v jednozmennej prevádzke za prísnych opatrení jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá. Firma prerušila výrobu 17. marca pre aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Automobilka sa rozhodla prerušiť výrobu aj z dôvodu prepadu dopytu na trhu s vozidlami a tiež pre riziko spojené so zásobovaním dielcami i na strane dodávateľskej siete.

Bratislava 20. apríla – Prvá fáza otvárania prevádzok sa má spustiť od stredy 22. apríla. Otvoria sa v nej obchody a služby do 300 m2, prevádzky verejného stravovania cez predajné okienko, vonkajšie športoviská za stanovených podmienok, ubytovacie prevádzky na dlhodobé ubytovanie, vonkajšie trhoviská či predaj automobilov. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní s konzíliom odborníkov s tým, že celý plán otvárania prevádzok má štyri fázy. V utorok potom plán schválil Ústredný krízový štáb.

Brusel 21. apríla – Európska komisia (EK) v utorok uviedla, že schválila slovenskú schému pomoci na podporu zamestnanosti vo výške dvoch miliárd eur určenú na zachovanie pracovných miest a podporu samostatne zárobkovo činných osôb v spojitosti s opatreniami prijatými počas pandémie nového koronavírusu.

Bratislava 22. apríla – Parlament v stredu schválil ďalší balík zákonov z oblasti sociálnych vecí, financií či dopravy. Ich spoločným cieľom je pomôcť slovenskej ekonomike zasiahnutej dopadmi pandémie nového koronavírusu. Následne poslanci začali diskusiu o programovom vyhlásení novej vlády.

Bratislava 22. apríla – Deficit verejných financií SR v roku 2019 dosiahol 1,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v stredu. Deficit verejnej správy za minulý rok teda predstavuje 1,220 miliardy eur. Dlh verejnej správy vlani dosiahol úroveň 45,202 miliardy eur, čo predstavuje takmer polovicu (48 %) HDP. Údaje predložil úrad Európskej komisii, respektíve Eurostatu, k 1. aprílu tohto roka.
Deficit verejných financií sa v roku 2019 medziročne zvýšil o 279 miliónov eur (0,25 percentuálneho bodu HDP). Verejný dlh sa vlani v porovnaní s rokom 2018 zvýšil takmer o 880 miliónov eur, v pomere k HDP sa však znížil o 1,4 percentuálneho bodu (p. b.), zostal tak mimo sankčných pásiem dlhovej brzdy podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Bratislava 23. apríla – Pandémia nového koronavírusu výrazne zníži v tomto roku daňovo-odvodové príjmy štátu. Nižšie majú byť o 6,9 % alebo 3,1 miliardy eur oproti predchádzajúcej prognóze z februára tohto roka. V prípade horšieho vývoja môže byť pokles príjmov ešte výraznejší, a to o 3,7 až 4,2 miliardy eur. Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.
Vlani vzrástli daňovo-odvodové príjmy o 5,7 %, pandémia ich však v tomto roku negatívne zasiahne. Hlavným dôvodom je podľa IFP výrazný prepad slovenskej ekonomiky, výpadok príjmov však prehĺbia aj ekonomické opatrenia na zmiernenie dôsledkov nového koronavírusu na slovenskú ekonomiku. V budúcom roku očakáva inštitút pomalé oživenie príjmov.

Bratislava 24. apríla – Firmy zasiahnuté súčasnou krízou vyvolanou šírením pandémie ochorenia COVID-19, môžu na úhradu faktúr za energie využiť preklenovacie úvery s nízkou úrokovou sadzbou. Nikto tak nemusí byť v prípade finančných problémov odpojený, upozornilo v piatok Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Bratislava 24. apríla – Vláda schválila predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného pre pandémiu nového koronavírusu o ďalší mesiac. Chce tým zmierniť negatívne dosahy na poberateľov dávok v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku pretrvávajúcej krízovej situácie na trhu práce nevedia nájsť prácu. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý vláda odsúhlasila v piatok.

TASR 25.4.2020