Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 15. týždni:

Bratislava 6. apríla – Slovensko prostredníctvom Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) predalo v pondelok krátkodobé štátne pokladničné poukážky (ŠPP) za 1,505 miliardy eur.

Bratislava 6. apríla – V čase núdzového stavu na Slovensku v dôsledku nového koronavírusu sa zvýši mesačný finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v nocľahárni na 150 eur na miesto z pôvodných 120 eur. Príspevok má byť poskytnutý na každé miesto v zariadení sociálnych služieb, a to bez ohľadu na to, či je obsadené. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý v pondelok schválila vláda. Finančný príspevok pre nocľahárne sa zvyšuje pre to, aby v nej prijímatelia sociálnej služby mohli zotrvať aj počas celého dňa.

Bratislava 7. apríla – Vyhlásili prvú eurofondovú výzvu na boj s novým koronavírusom. Čerpať z nej budú môcť zdravotníci, hasičský a záchranný zbor. Je vo výške 13 miliónov eur a bude otvorená do 30. apríla.

Bratislava 7. apríla – Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v utorok odvolal generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jána Ďurišina aj predstavenstvo spoločnosti. Zároveň vymenoval nového generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Juraja Tlapu.

Bratislava 7. apríla – Občania, podnikatelia a malé a stredné podniky budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať o odklad splátok úverov v bankách maximálne na deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Klienti v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. Dlžník bude môcť o takýto krok požiadať najviac jedenkrát. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, ktorú v utorok v skrátenom režime schválil parlament.

Bratislava 7. apríla – Slovenská republika predala novú 10,5-ročnú emisiu štátnych dlhopisov v hodnote 1,5 miliardy eur, splatnú 9. októbra 2030 s kupónom 1,000 % p. a.

Bratislava 8. apríla – Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Informoval o tom v stredu minister financií Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že vláda pripravuje aj ďalšie opatrenia na pomoc podnikom. Dostať ju majú aj živnostníci, ktorí dlhodobo neplatili odvody, má byť však nižšia ako pre tých, ktorí platili odvody dlhšie obdobie do Sociálnej poisťovne (SP). Zjemnili sa tiež niektoré podmienky pomoci zameranej na preplácanie časti mzdových nákladov firiem pri poklese ich tržieb. Toto opatrenie sa bude vzťahovať na všetkých zamestnávateľov, teda aj na tých veľkých.

Bratislava 8. apríla – Správna rada Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v stredu odvolala doterajšieho generálneho riaditeľa Igora Poláka. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zároveň vymenoval nového riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu.

Bratislava 9. apríla – Omeškanie platieb za energie pre koronakrízu dočasne nebude penalizované. Občanom, ale ani malým a stredným firmám, ktoré pre súčasnú situáciu meškajú s úhradou faktúr, preto nehrozí pokuta ani odpojenie. Ministerstvo hospodárstva pripravuje zmenu legislatívy, ktorou sa bude zaoberať budúci týždeň vláda.

Bratislava 9. apríla – Pomoc pre firmy zasiahnuté opatreniami na obmedzenie pandémie nového koronavírusu budú môcť naplno využiť aj veľké spoločnosti, ktoré boli doteraz limitované maximálnou výškou podpory 200.000 eur mesačne. Informoval o tom vo štvrtok po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

TASR 11.4.2020