Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo slovenskej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 14. týždni:

Bratislava 30. marca – Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb pod podmienkou dodržania prísnych hygienických nariadení. Tie sa musia zaviesť aj v doteraz otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou.

Bratislava 31. marca – Novou generálnou riaditeľkou Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa stala Beatrix Galandová. Na poste generálneho riaditeľa agentúry vystriedala Juraja Kožucha. Do funkcie ju vymenoval nový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO).

Bratislava 31. marca – Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám má pomôcť finančný príspevok na úhradu časti mzdových nákladov na zamestnancov. Vláda v utorok schválila návrh podmienok podpory udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov. Na tieto aktivity boli presunuté zdroje v rámci eurofondov v objeme 197 miliónov eur.

Teplička nad Váhom 1. apríla – Spoločnosť Kia Motors Slovakia (KMS) obnoví výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 6. apríla. Po Veľkej noci prejde z trojzmennej na dvojzmennú prevádzku, ktorá bude trvať do konca apríla. Výrobu obnovia za prísnych hygienických preventívnych opatrení podľa odporúčaní krízového štábu SR a regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Bratislava 1. apríla – Volkswagen Slovensko predlžuje prerušenie výroby vo všetkých troch tuzemských závodoch aj v 16. kalendárnom týždni až do 19. apríla. Dôvodom je predovšetkým pretrvávajúci klesajúci dopyt po vozidlách a obmedzenia v dodávateľskom reťazci. Súčasne sa podnik pripravuje na čo možno najrýchlejší opätovný nábeh výroby, pri ktorom má byť znova výrazne posilnená ochrana zdravia zamestnancov.

Bratislava 1. apríla – Koaliční partneri sa dohodli, že zriadia Fond vzájomnej pomoci, ktorý bude riešiť individuálne životné prípady ovplyvnené krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu. Prispievať doň budú koaliční poslanci, ministri aj ďalší ľudia, ktorí na tom budú s vládou spolupracovať. Informoval o tom v stredu premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že on sám sa v prospech fondu vzdá celého svojho platu.

Bratislava 2. apríla – Vláda vo štvrtok odvolala z funkcie generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adrianu Šklíbovú, na jej miesto nastupuje Gabriela Bartošová. Šklíbová bola šéfkou SPF od júna 2017.

Bratislava 2. apríla – Nezamestnaní budú môcť dlhšie čerpať dávku v nezamestnanosti, nie iba pol roka. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v skrátenom legislatívnom konaní schválil parlament. Novela pracovného kódexu upravuje organizáciu pracovného času, dovolenky a prekážky v práci na strane zamestnanca aj zamestnávateľa.

Bratislava 2. apríla – Lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov sa budú posúvať, malým a stredným podnikom má byť poskytnutá finančná pomoc. Finančné opatrenia z dielne Ministerstva financií (MF) SR v súvislosti so šírením choroby COVID-19 vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Poslanci o návrhu zákona rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Bratislava 3. apríla – Občania, živnostníci a malé podniky budú môcť v čase pandémie nového koronavírusu požiadať banky o odklad splátok úverov na maximálne deväť mesiacov. Banky budú za stanovených podmienok povinné takejto žiadosti vyhovieť. Ľudia v takom prípade nebudú vedení ako neplatiči. V čo najkratšom čase by sa tiež limit na bezkontaktné platby mal zvýšiť z doterajších 20 eur na 50 eur. O dohode vlády s bankami informoval v piatok premiér Igor Matovič s ministrom financií Eduardom Hegerom (obaja OĽaNO) a predstaviteľmi bankového sektora.

Bratislava 3. apríla – Časť zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) bude môcť využiť odklad platenia poistného na sociálne poistenie, povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a preddavkov na zdravotné poistenie za marec tohto roka. Uhradiť po novom ich budú môcť až do 31. júla tohto roka. Vláda bude môcť zároveň nariadením ustanoviť aj ďalší odklad povinnosti platenia poistného. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok schválil parlament. Rokoval o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

Bratislava 3. apríla – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v piatok obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so zákonom o sociálnom poistení, ktorý zavádza 13. dôchodky. Tento svoj krok avizovala ešte 11. marca. Obsah napadnutého zákona hlava štátu nenamieta. Výhrady prezidentky sa týkajú výhradne legislatívneho procesu, v ktorom bol zákon prijatý.

TASR 4.4.2020