Desiatky malých aj veľkých návštevníkov zavítali v sobotu do Bratislavy, aby sa v rámci Enviro dní 2019 dozvedeli viac o aktivitách Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Hlavné mesto sa tak po Svidníku, Košiciach, Dunajskej Strede či Komárne stalo miestom, kde podpredseda vlády SR a šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) pokračuje v popularizácii environmentálnej výchovy naprieč Slovenskom. Účastníci podujatia v rámci Dňa otvorených dverí MŽP SR mohli nahliadnuť aj do Sólymosovej pracovne.

Pracovníci envirorezortu sú presvedčení, že je dôležité s výchovou uvedomovania si dôležitosti ochrany životného prostredia začať u detí. “Aj dnešný deň je súčasťou veľmi príjemnej celoslovenskej akcie, ktorá buduje povedomie už u tých najmenších. Týka sa zlepšenia environmentálneho povedomia, osvety a ekovýchovy. Pre envirorezort je vzdelanie obrovská priorita,” uviedol pre TASR štátny tajomník MŽP SR Norbert Kurilla, ktorý považuje túto tému za mimoriadne dôležitú.

“Som presvedčený, že aj veľká zmena k lepšiemu je niekedy založená na maličkostiach, ak ich spraví každý deň veľké množstvo ľudí,” zdôraznil Sólymos. Práve environmentálne vzdelávanie je podstatou envirodní, ktoré po celom Slovensku organizuje MŽP SR a Slovenská agentúra životného prostredia.

Ako priblížila Zuzana Onufer z odboru komunikácie MŽP SR, v rámci programu si deti mohli vyrobiť napríklad vtáčiu búdku, zachrániť ryby zo znečisteného rybníka, zhotoviť si šaty z plastového odpadu či spoznať zvieratá. “Zároveň je pre deti pripravená aj plavba po Dunaji, lístky im poskytol Slovenský vodohospodársky podnik. Deti to má hlavne naučiť, ako chrániť prírodu či ako správne triediť odpad,” zdôraznila.

Program podujatia Enviro dni 2019 sa niesol v znamení rôznych súťaží, atrakcií a kreatívnych dielní pre deti. Ako Onufer dodala, pre malých hostí je tiež pripravené predstavenie Tárajka a Popletajky, ktoré hravou formou upriamuje pozornosť na to, že byť úctivý k životnému prostrediu je hračka. Svoju činnosť na podujatí pútavou formou prezentovali aj rezortné organizácie ministerstva. Nechýbala ani tradičná záchranárska technika. Podujatie ešte zavíta do ďalších slovenských miest.

TASR             ilustračné foto LM