Agrorezort pomohol v boji proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík. MPRV sa podľa neho k boju proti novému koronavírusu pridalo a finančne prispelo v tejto situácii na testovanie RT-PCR testami. Na laboratórne diagnostikovanie, ktoré vykonával Štátny veterinárny a potravinový ústav (ŠVPÚ) vo Zvolene, agrorezort vyčlenil sumu 1.066.562 eur. Rezort pôdohospodárstva tak podľa neho významne prispel v tomto boji nielen finančne, ale aj skúsenosťami svojich zamestnancov a laborantov na ŠVPÚ.

Spresnil, že ŠVPÚ bol zaradený do siete pracovísk poskytujúcich diagnostiku na koronavírus SARS-CoV-2 na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu ešte v apríli 2020. Po vykonaní predpísaných skúšok a splnení požadovaných noriem začal fungovať ako rutinné diagnostické testovacie zariadenie.

Pre laboratórne činnosti tu boli podľa Hrežíka zriadené dva samostatné pracovné tímy. Jeden tím vykonával odber vzoriek v špeciálne zabezpečených priestoroch a druhý tím zabezpečoval laboratórnu diagnostiku molekulárno-biologickými metódami. Od zriadenia tohto diagnostického pracoviska na koronavírus SARS-CoV-2 sa od apríla 2020 do konca marca 2021 vykonalo celkovo 24.861 testov.

Doplnil, že vyšetrovanie vzoriek sa vykonávalo na základe požiadaviek Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ)  v Banskej Bystrici a RÚVZ v Trenčíne. Veterinárny ústav vo Zvolene dokázal podľa Hrežíka pohotovo reagovať na vzniknutú situáciu aj koncom roka 2020, keď sa objavili rýchlo sa šíriace mutácie nového koronavírusu (britský, juhoafrický). Dodal, že ŠVPÚ z tohto dôvodu reagoval vývojom novej metódy multiplex real-time RT-PCR. Celkový finančný objem, ktorý na tieto účely agrorezort za uvedené obdobie vyčlenil, bol 1.066.562 eur.

TASR, foto px