Šíriaci sa koronavírus poznamenal aj český obchod s drevom z kôrovcovej kalamity. Vývoz do Číny, ktorá bola jedným z najdôležitejších odbytísk kalamitného dreva, sa zastavil. Chýbajú kontajnery a guľatinu, ktorá sa spracovávala na čínskych pílach, nie je v čom prepravovať. “Nevracajú sa kontajnery z Číny a ich cena oproti minulému roku vzrástla na štvornásobok. Nie je reálne tam vyvážať aj preto, že v Číne sú problémy s platbami a banky nefungujú tak ako inokedy,” povedal pre server iDNES.cz Tomáš Pařík, predseda Asociácie lesníckych a drevospracujúcich podnikov.

Dôvodom je teda koronavírus, ktorý vplýva na čínsku ekonomiku, a nie administratívne opatrenia zo strany Pekingu. Čína je po Nemecku a Rakúsku tretím najdôležitejším exportným trhom pre českých spracovateľov dreva. Vlani tam vyviezli 1,5 milióna kubíkov guľatiny D, teda dreva najhoršej kvality, ktoré je ešte možné spracovať na pílach. V Číne sa európske drevo používa najmä v stavebníctve. Vlani sa v ČR vyťažilo 27 miliónov kubíkov dreva.

Pre české firmy to bude mať negatívne dôsledky v podobe nižších výnosov. Export sa zastavil po ukončení čínskeho nového roka. Zásoby nepredajného dreva v Česku vzrastú a jeho cena tak môže ďalej klesať. “Podľa mňa nám tu drevo zostane, náhradný trh totiž nie je,” povedal Pařík a dodal: “Zatiaľ to vyzerá tak, že sa to tento rok nerozbehne, ak sa nestabilizuje situácia s koronavírusom.” Podľa ministerstva pôdohospodárstva je na sklade v Česku až 5 miliónov kubíkov dreva, ktoré nemá odbyt. Podľa Paříka sú to maximálne 3 milióny kubických metrov.

Do Číny sa vozilo drevo z kôrovcom zničených lesov, ktoré nejaký čas stoja, než sa vyrúbu. Za kubický meter čínske firmy platili 900 až 1000 Kč (35,46 až 39,39 eura), až o 200 Kč viac než v Európe. Do Číny preto vyvážali nielen Česi, ale aj ďalšie krajiny na čele s Nemeckom.

Problém s exportom do Číny potvrdzuje predseda Združenia obecných a súkromných lesov František Kučera. “Dôvodom sú aj hygienické opatrenia. Drevo v kontajneroch sa musí napúšťať plynom a nechať dlhší čas stáť, to je nerealizovateľné,” uviedol.

Čína skutočne vlani poslala do ČR upozornenie, že niektoré kontajnery boli nedostatočne ošetrené fumigáciou, to znamená postrekom proti hmyzu, a požadovala používanie účinnejšej chémie. Tá však v Česku podlieha prísnej regulácii. “Museli by sme preto mať ľudí so špeciálnym školením, tí však chýbajú. Aj preto sa začalo vyvážať cez Poľsko, kde sú na to dostupné prostriedky aj schválené postupy,” dodal Pařík.

TASR 1.03.2020

foto LM