Nedostatku konzumných vajec sa slovenskí spotrebitelia pred tohtoročnou Veľkou nocou nemusia obávať. Slovenskí producenti sú schopní z vlastných zdrojov pokryť aj zvýšené požiadavky obchodných reťazcov a stravovacích zariadení vajcami rôznych veľkostí. Uviedol to Ľubomír Urban, tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

“Už niekoľko týždňov však pociťujú tlak obchodných reťazcov na znižovanie cien s úmyslom ponúkať vajcia v akciách a takto pritiahnuť do predajní zákazníkov. Hydinárov to stavia do pozície, že odbytové ceny im ani nepokrývajú výrobné náklady napriek tomu, že už bol schválený zákon o neprimeraných obchodných podmienkach,” priblížil.

Únia hydinárov Slovenska preto podľa Urbana predpokladá, že v  predsviatočnom období sa na slovenskom trhu objavia vo väčšej miere až podozrivo lacné vajca z dovozu, často aj také, ktoré majú tesne pred dátumom spotreby.

“Dôkazom toho je fakt, že obchodný reťazec s tradične najnižšou ponukou slovenských potravín už má na pultoch poľské vajcia, ktoré v nedávnej minulosti sprevádzali kauzy so salmonelou a fipronilom, a tak z nášho trhu na čas zmizli. Pritom ide o vajcia z klietkových chovov, ktorých majú domáci producenti plné sklady,” podčiarkol Urban.

ÚHS podľa neho upozorňuje spotrebiteľov, ktorí si chcú kúpiť čerstvé a zdravotne bezpečné vajcia vyprodukované na Slovensku, že by si mali pri kúpe skontrolovať nielen obal, v ktorom sú vajcia zabalené, ale aj overiť si krajinu pôvodu priamo na škrupine vajca, kde by mali hľadať označenie “SK”.

TASR