Jarné práce na poliach na Slovensku sú v plnom prúde. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Informoval, že priaznivé počasie koncom marca a začiatkom apríla umožnilo poľnohospodárom plný rozbeh jarných prác na takmer celom území Slovenska.“Naši pestovatelia však hlásia výrazný vlahový deficit a obávajú sa prípadnej absencie výraznejších zrážok počas jari,” priblížil.

V bratislavskom regióne bol podľa neho v závere 13. týždňa ukončený výsev pšenice, jačmeňa, ovsa či hrachu. Poľnohospodári aktuálne pokračujú s výsevom kukurice, slnečnice a cukrovej repy. Poznamenal, že v južnejších regiónoch vykonávali poľnohospodári regeneračné prihnojovanie ozimín a podľa potreby aplikovali postreky proti burinám a proti niektorým hubovitým chorobám. V okrese Galanta bola úspešne zasiata plánovaná výmera jarného jačmeňa, jarnej pšenice, ovsa, hrachu na zrno aj cukrovej repy. Sadbu zemiakov pribrzdilo chladné nočné počasie.

V trenčianskom regióne sú podľa Korpáša aktuálne podmienky na sejbu jarín dobré. Sejba jačmeňa začala ešte vo februári, teraz je už jačmeň vzídený a začína odnožovať. V regióne Považskej Bystrice sú obilniny osiate na približne 50 %. Oziminy prevažne dobre prezimovali, len repka je mierne poškodená spásaním lesnou zverou.

Na Orave vykonávajú podľa neho poľnohospodári smykovanie, diskovanie a výsev jarných plodín aj ďatelinotrávnych miešaniek. V Turci osievajú aj strukoviny, napríklad lupinu a pohánku. Stred Slovenska hlási podľa Korpáša pokračovanie výsevu pšenice a ovsa. V okrese Krupina sa pestovatelia vopred pripravujú na každoročné aprílové mrazy, ktoré poškodzujú vzídenú kukuricu. S jej výsevom sa preto neponáhľajú.

“Na východe našej krajiny rovnako ukončovali poľnohospodári výsev jarných obilnín a začali s výsevom kukurice a slnečnice. Vo vyššie položených okresoch sa ešte vyskytovali mrazy,” doplnil.

Pripomenul, že SPPK každoročne vykonáva monitoring prác na poliach prostredníctvom hlásení z 38 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr. S aktuálnym monitoringom jarných prác začala komora koncom marca, pričom prvotné hlásenia boli zamerané najmä na stav porastov, prípadné škody spôsobené priebehom počasia alebo škody spôsobené poľovnou zverou.

TASR          foto TASR