Za prvý deň prišlo do druhej etapy schémy pomoci pre cestovný ruch takmer 1000 žiadostí v hodnote 12 miliónov eur. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) to uviedol vo štvrtok vo videu na sociálnej sieti. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) spustilo ďalšiu etapu pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch v stredu (21. 4.). Počet žiadostí, ktoré už prišli, podľa Doležala hovorí o tom, že pomoc je naozaj potrebná a žiadatelia na ňu čakali.

Podľa generálneho riaditeľa sekcie cestovného ruchu MDV Radúza Dulu by táto pomoc mala byť dostatočná. Poukázal na to, že vyčlenená suma vznikla na základe výpočtov a skúseností aj z prvej etapy pomoci. Rezort dopravy plánuje spustiť aj tzv. veľkú schému pomoci, ktorá je už v Európskej komisii (EK). Tá má podľa Dulu ešte poslednú otázku, ktorá sa týkala toho, ako verifikovať fixné náklady. Pri spoločnostiach, ktoré majú zákonom stanovené audity, to podľa neho problém nie je, pretože tieto informácie majú verifikované externým audítorom. “My sa snažíme, aby nám EK dovolila urobiť to, aby predkladanie nákladov, ktoré sú podmienkou priznania tej veľkej schémy, do určitej finančnej sumy toho príspevku nemuselo byť overované audítorom,” priblížil Dula.

Podotkol, že je to administratívne zaťaženie žiadateľa, ale hlavne ide o náklad, ktorý by mohol znamenať položku od 3000 až do 10.000 eur. Schéma pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch bola zvýšená o ďalších 120 miliónov eur. Celkovo tak bolo na pomoc tomuto odvetviu vyčlenených 220 miliónov eur. Limit čerpania je stanovený na 200.000 eur na žiadateľa, keďže ide o tzv. schému pomoci “de minimis”. Základnou podmienkou na získanie pomoci je pokles tržieb o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty. Zmenou je, že o príspevok môžu žiadať aj podniky, ktoré vznikli v období od 1. apríla do 31. augusta minulého roka. Vypadla tiež povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni alebo voči daňovému úradu.

TASR, foto LM