Už tretí rok na Slovensku, najmä v južných častiach, v druhej polovici leta orechy začínajú černieť. Oplodie sa postupne mení na čiernu kašovitú hmotu v ktorej sa nachádzajú malé biele beznohé larvy. Sú to larvy muchy  vrtivky orechovej Ragoletis completa, ktoré sú príčinou týchto poškodení. Táto muška pochádza zo Severnej Ameriky. Do Európy sa dostala v polovici 80-tych rokoch minulého storočia: najprv do Švajčiarska a Talianska v roku 1986. Ďalej sa rozšírila najprv do Nemecka a Slovinska (1997), potom postupne do Belgicka, Bosny a Hercegoviny, Francúzka, Chorvátska, Maďarska, Holandska, Rakúska, do Česka (2017) a do Srbska a na Slovensko (2018). Rýchlosť šírenia bola rôzna, vo Francúzku 250 km/rok, zo západného Maďarska na východné Slovensko 100 km/rok.

Vrtivka orechová je drobná muška, telo má dlhé 4 – 6 mm. Veľmi sa podobá na vrtivku čerešňovú, ktorá je známy škodca čerešní a višní, spôsobuje červivosť čerešní. Najľahšie je ich rozlíšiť na základe kresieb na predných krídlach.  Vrtivka orechová nemá čiarku medzi kresbou podobe písmena V a písmena I. Dospelý jedinec vrtivky orechovej má hruď žlto hnedej farby až hrdzavej so žltou škvrnou, hlava je tiež žltá a oči sú zelené. Krídla sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samičky sú väčšie od samčekov a ešte sa líšia aj tvarom bruška. Samičky majú stehná nôh svetlejšie kým samčeky až čierne. Larva je beznohá, dlhá 8 – 10 mm. Kukla, pupárium, je hnedo sfarbená, v dĺžke 6 mm.

Prezimuje v štádiu kukly v pôde pod stromami. Imága vyletujú začiatkom júla a vyskytujú sa až do konca septembra, najpočetnejší výskyt je v júli a auguste. Po 8 dňoch od výletu sa muchy začínajú páriť. Dospelé jedince žijú 40 dní. Po niekoľkých dňoch po párení samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia. Z vajíčok sa liahnu larvy za 3 do 7 dní a živia sa v oplodí 2 až 5 týždňov.  Dorastená larva opúšťa oplodie a v pôde v hĺbke 10 – 15 cm sa zakuklí a prezimuje.

Larvy vrtivky orechovej

Škodlivosť

Škodia larvy vyžieraním oplodia. Prvý symptóm napadnutia plodu vrtivkou sú vpichy na šupke (oplodí), ktoré vznikli pri kladení vajíčok. Okolo vpichov nastávajú farebné zmeny, šupka okolo vpichov hnedne až sčernie. Larvy vyžierajú oplodie. Následkom poškodení dochádza k sekundárnym infekciám baktériami a kvasinkami, ktoré vytvárajú najprv hnedé, neskôr čierne škvrny, ktoré splývajú a pokrývajú celý plod. Hniloba preniká aj k semenu. Larvy nedokážu preniknúť cez škrupinu a tak jadro vo vnútri zostáva nepoškodené larvami vrtivky ale k semenu preniká hniloba. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäkké a predčasne opadávajú.

Monitoring

Monitoring – sledovanie výskytu múch sa robí pomocou žltých lepových dosiek. Dosky treba inštalovať do koruny stromu koncom júna – začiatkom júla na vonkajšiu, slnečnú  stranu koruny. Dosky treba inštalovať v tvare valca alebo kríža. Účinnosť týchto dosiek sa dá zvýšiť pridaním návnad.

Ochrana

Z mechanických spôsobov ochrany sa odporúča na jar prikryť pôdu pod stromami orecha netkanou textíliou, čo zabráni výletu dospelých jedincov, múch, z pôdy. Tiež sa odporúča rozprestrieť netkanú textíliu od polovice augusta pod stromy. Tá má zabrániť larvám preniknúť do pôdy a prezimovať tam. Larvy a kukly z povrchu netkaných textílií treba pozbierať a spáliť. Napadnuté sčerneté plody čo najskôr vysušiť a zbaviť prilepeného suchého oplodia, prípadne opadnuté a napadnuté plody odstrániť, alebo zakopať hlboko do zeme. Na jeseň pôdu pod stromami zrýľovať.

Imágo vrtivky orechovej

Priama ochrana je zameraná na likvidáciu dospelých jedincov, najmä samičiek, skôr než nakladú vajíčka. Prvá aplikácia je v čase keď sú samičky pripravené klásť vajíčka, je to 10 až 15 dní po začiatku náletu múch, u nás je to obyčajne v prvej dekáde júla. Postrek treba opakovať každých 7 až 10 dní, v závislosti od počasia a náletu múch, do doby asi jeden mesiac pred zberom. V Európe sa používajú prípravky ako proti vrtivke čerešňovej. Najviac sa odporúčajú prípravky na baze spinosatu a acetamipridu.

Záhradkári väčšinou nemajú postrekovače ktorými by mohli aplikovať postrekovú kvapalinu na celý strom, preto sa na záhradách v Európe používajú postreky kombinované pozostávajúce z lákadla a štandardných insekticídov a nepostrekuje sa celý strom iba jedna časť a to vo výške 2/3 stromu. Z biologických insekticídov sa používa najčastejšie Spintor a lákadlá sú buď komerčné (Combi porotec) alebo sa používa napríklad melasa, tiež sa odporúča do postrekovej kvapaliny dať kvasnice alebo octan amónny. Postriekať treba oslnenú, vonkajšiu stranu koruny kde sa muchy najviac vyskytujú.   Veľkosť kvapiek pri postreku má byť v priemere  asi 5 mm, preto pri postreku treba použiť trysky s veľkým otvorom a nízky tlak. Ošetrenie treba opakovať každých 7 až 14 dní do konca augusta (do 4 týždňov pred zberom).

Ing. Ján Tancik, PhD.

Ecophyta, s.r.o.  Nitra